Պաշտպանության նախկին նախարար Դավիթ Տոնոյանի փաստաբանական խումբը հանդես է եկել նոր հաղորդագրությամբ:
«Դավիթ Տոնոյանի փաստաբանական խումբը պահանջելու է իրեն մասնակից դարձնել ՀՀ զինված ուժերի համար մատակարարված զենք-զինամթերքի որակական հատկանիշների բուն փորձաքննության կատարմանը։
Ինչպես արդեն հաղորդվել է, փաստաբանական խումբը բոլորովին վերջերս է տեղեկացել, որ 2021թ. հուլիսին նշանակված փորձաքննությունն անկատար է թողնվել: Փորձաքննության անկատար թողնելն էլ ավելի է խորացնում փաստաբանական խմբի մտահոգությունները առ այն, որ քննությունը կրում է խիստ սուբյեկտիվ բնույթ եւ ԱԱԾ-ն խուսափում է դրա իրականացումից, քանի որ արդեն գիտակցում է, որ հայտնվել է փակուղում։
Պնդում ենք, որ անկատար փորձաքննության պայմաններում պարոն Տոնոյանին մեղադրանքների ներկայացումը եւ նրա կալանավորումը բացարձակապես հիմնազուրկ են:
Պաշտպանության կողմը իրավունք ունի ծանոթանալ նշանակված նոր փորձաքննության որոշմանը եւ դրա վերաբերյալ անել միջնորդություններ, որոնցից մեկով պահանջելու ենք մեզ մասնակից դարձնել բուն փորձաքննության կատարմանը:
Ինչպես արդեն հայտարարել ենք, պարոն Տոնոյանը վստահ է, որ հատուկ մասնագիտական փորձաքննության արդյունքները փաստարկված եւ անաչառ պատասխաններ կտան ՀՀ զինված ուժերի համար «անորակ» եւ «տեխնիկական նորմերին չհամապատասխանող» զենք-զինամթերքի մասին պնդումներին»:

The legal team of the former Minister of Defense, Davit Tonoyan, will demand that he be included in the actual expertise into the quality of the weapons and ammunition that were supplied to the Armed Forces of the Republic of Armenia (RA). Tonoyan's attorneys have noted about this in a statement, which continues as follows:
"As already reported, the legal team [of Tonoyan] was informed just recently that the expertise scheduled for July 2021 was left incomplete. Leaving the expertise incomplete further deepens the concerns of the legal team that the [ongoing criminal] investigation [against Tonoyan] is highly subjective and the NSS [(National Security Service)] avoids conducting it, as it already realizes that it is in a deadlock.
We argue that in the conditions of incomplete expertise, the bringing of charges against Mr. Tonoyan and his arrest are absolutely baseless.
The defense has the right to get familiarized with the decision of the appointed new expertise and to make motions on it, with one of which we will demand to include us in the conduct of the actual expertise.
As we have already stated, Mr. Tonoyan is confident that the results of the special professional expertise will give substantiated and impartial answers to the allegations about [supplying] for the RA Armed Forces ‘low-quality’ weapons and ammunition that ‘do not comply with technical norms.’"