Չեխական ոստիկանությունը սկսել է հետաքննությունը նախագահական աշխատակազմի ղեկավարության՝ հանրությանը երկրի ղեկավար Միլոշ Զեմանի առողջական վիճակին տեղեկացնելու հարցում հնարավոր խախտումների հետ կապված, այս մասին ոստիկանությունը տեղեկացրել է իր կայքում։
«Հաշվի առնելով նոր տեղեկությունը, որի մասին ասված է հանրապետության սենատի ղեկավարի մամուլի ասուլիսում (երկուշաբթի), ոստիկանությունը հետաքննություն է սկսել հնարավոր հակաօրինական գործողությունների հետ կապված, որոնցում կարելի է տեսնել հանրապետության դեմ քրեական հանցագործությունների նշաններ»,- ասվում է հաղորդագրությունում։
Ավելի վաղ սենատի ղեկավար Միլոշ Վիստրչիլը  լրագրողներին ծանոթացրել էր իր հարցապնդմամբ Պրահայի Կենտրոնական զինվորական հոսպիտալից (ԿԶՀ), որտեղ բուժվում է Զեմանը, նախագահի առողջական վիճակի մասին ստացած փաստաթղթերին։ Դրանց համաձայն՝ ներկայում Զեմանն ի վիճակի չէ կատարելու ոչ մի ծառայողական պարտականություն։ Բացի այդ, Զեմանի հիվանդության բնույթի հետ կապված՝ նրա վիճակի երկարաժամկետ կանխատեսումը գնահատվում է որպես չափազանց անորոշ եւ, դրանով իսկ, բավական անճշմարտանման է թվում Զեմանի վերադարձի հնարավորությունը տեսանելի ապագայում իր պարտականությունների կատարմանը։
Զեմանին նախագահական լիազորություններից զրկելու վերջնական որոշումը, Չեխիայի Սահմանադրության 66-րդ հոդվածի համաձայն, կարող է ընդունվել խորհրդարանի վերին եւ ստորին պալատների նիստերում ձայների մեծամասնությամբ։
Սենատի առաջիկա նիստը հոկտեմբերի 26-ին է։ Խորհրդարանի ստորին պալատի նոր կազմի (ընտրվել է հոկտեմբերի 8-9-ին) առաջին նիստը տեղի կունենա նոյեմբերի 8-ին։

Чешская полиция начала расследование в отношении руководства президентской администрации в связи с возможными нарушениями в информировании общественности о состоянии здоровья главы страны Милоша Земана, об этом полиция сообщила на своем сайте.
«С учетом новой информации, о которой было сказано на пресс-конференции главы сената республики (в понедельник), полиция начнет расследование на предмет возможных противозаконных действий, в которых можно усмотреть признаки уголовных преступлений против республики», - говорится в сообщении.
Ранее глава сената Милош Выстрчил ознакомил журналистов с поступившими по его запросу из Центрального военного госпиталя (ЦВГ) в Праге, в котором находится на лечении Земан, документами о состоянии здоровья президента. Согласно им, в настоящее время Земан не способен выполнять никакие служебные обязанности. Кроме того, в связи с характером заболевания Земана долгосрочный прогноз его состояния оценивается как крайне неопределенный и, тем самым, весьма неправдоподобной видится возможность возвращения Земана к исполнению своих обязанностей в обозримом будущем.
Окончательное решение о лишении Земана президентских полномочий в соответствии со статьей 66 Конституции Чехии может быть принято большинством голосов на заседаниях верхней и нижней палат парламента.
Ближайшее заседание сената состоится 26 октября. Первое заседание нового состава нижней палаты парламента, избранного на выборах 8-9 октября, состоится 8 ноября.