Չինական Xiaomi ընկերությունը մտադիր է 2024թ. առաջին կեսին սկսել էլեկտրամեքենաների սերիական արտադրություն։ Այս մասին, ինչպես տեղեկացնում է «Պենպայ» տեղեկատվական ռեսուրսը, երեքշաբթի ներդրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասել է ընկերության տնօրենների խորհրդի նախագահ Լեյ Ցզյունը։
Նրա խոսքով՝ նախագծի նախապատրաստական աշխատանքն ընթանում է առաջանցիկ տեմպերով։ Ինչպես նշել է Լեյ Ցզյունը, էլեկտրամեքենաների արտադրությունը թույլ կտա համալրել արդեն առկա էկոհամակարգը, որը ներառում է ընկերության տեխնոլոգիաների կիրառումը խելացի տան կամ գրասենյակի համար, տեղեկացնում է ՏԱՍՍ-ը։
Սեպտեմբերին Xiaomi-ն ավարտեց դուստր կառույցի գրանցումը, որն զբաղվելու է էլեկտրամեքենաների արտադրությամբ։ «Սյաոմի ցիչե» նոր ընկերության կանոնադրական կապիտալը 10 մլրդ յուան է (մոտ 1,5 մլրդ դոլար)։ Որպես նրա օրինական ներկայացուցիչ հաստատվել է Xiaomi-ի տնօրենների խորհրդի  նախագահ Լեյ Ցզյունը։ Հաջորդ տասը տարիներին Xiaomi-ի էլեկտրամեքենաների արտադրությունում ներդրումների ընդհանուր ծավալը նախատեսվում է հասցնել 10 մլրդ դոլարի։
Xiaomi-ն արդեն ընտրել է 300 մասնագետ նոր ընկերության համար եւ շարունակում է բարձրորակ կադրեր փնտրել։ Հուլիսի վերջին Xiaomi-ն նաեւ հայտարարել էր կառույցի ստեղծման մասին, որը զբաղվելու է առանց վարորդի մեքենաների վարման սեփական տեխնոլոգիաների մշակմամբ։

Китайская компания Xiaomi намерена начать серийное производство электромобилей в первой половине 2024 года. Об этом, как передает информационный ресурс «Пэнпай», сообщил на встрече с инвесторами во вторник председатель совета директоров компании Лэй Цзюнь.
По его словам, подготовительная работа по этому проекту идет опережающими темпами. Как указал Лэй Цзюнь, производство электромобилей позволит дополнить уже существующую экосистему, включающую применение технологий компании для управления умным домом или офисом, передает ТАСС.
В сентябре Xiaomi завершила регистрацию дочерней структуры, которая займется производством электромобилей. Уставной капитал новой компании «Сяоми цичэ» составил 10 млрд юаней (около $1,5 млрд). В качестве ее законного представителя утвержден председатель совета директоров Xiaomi Лэй Цзюнь. В последующие десять лет общий объем вложений в производство электромобилей Xiaomi планируется довести до $10 млрд.
Xiaomi уже подобрала 300 специалистов для новой компании и продолжает поиск высококвалифицированных кадров. В конце июля Xiaomi также объявила о создании структуры для разработки собственных технологий вождения беспилотных автомобилей.