Մահացած կամ հաշմանդամություն ունեցող զինծառայողների ընտանիքներից ուսանողների ուսման վարձն ամբողջությամբ կփոխհատուցվի: Այս մասին ԱԺ գիտության, կրթության, մշակույթի, սփյուռքի, երիտասարդության եւ սպորտի մշտական հանձնաժողովի նիստում «Զինվորական ծառայության եւ զինծառայողի կարգավիճակի մասին» օրենքում լրացումներ կատարելու հարցի քննարկման ժամանակ հայտարարեց ԿԳՄՍ փոխնախարար Կարեն Թռչունյանը:
Փոխնախարարի խոսքով՝ փոխհատուցում կստանան նաեւ այն անձինք, ովքեր ուսման ընթացքում ստացել են որոշակի կարգավիճակ, այն է`1-ին կամ 2-րդ խմբի հաշմանդամություն: «Ցանկում ներառված են նաեւ իրենց ծառայողական պարտականությունների կատարման ընթացքում հաշմանդամություն ստացած անձինք, զինվորական կենսաթոշակի իրավունք ունեցող նախկին զինծառայողները, ինչպես նաեւ մինչեւ 27 տարեկան մահացած զինծառայողների երեխաները»,- պարզաբանեց Թռչունյանը:
Այսպիսով, ուսման ամբողջ փոխհատուցումը կտրամադրվի ոչ միայն նրանց, ովքեր արդեն որոշակի կարգավիճակով են համալսարան ընդունվել, այլ նաեւ այն ուսանողներին, ովքեր նշված կարգավիճակը ստացել են անմիջապես ուսման ընթացքում: Փոխնախարարը նաեւ հավելեց, որ այս տարի բուհեր է ընդունվել վերը նշված կարգավիճակներին համապատասխանող 30 մարդ: Նշենք, որ խորհրդարանական հանձնաժողովը քննարկումներից հետո դրական եզրակացություն տվեց օրենսդրական այս նախաձեռնությանը:

Студентам из семей военнослужащих, погибших или получивших инвалидность, будет полностью компенсироваться плата за обучение. Об этом в Национальном Собрании на заседании постоянной парламентской Комиссии по науке, образованию, культуре, диаспоре, молодежи и спорту в ходе обсуждения законопроекта о внесении дополнений в закон «О военной службе и статусе военнослужащего» 19 октября заявил заместитель министра образования, науки, культуры и спорта Карен Трчунян.
По словам замминистра, компенсацию также получат лица, получившие за время обучения определенный статус, а именно инвалидность 1-ой или 2-ой группы. «В списке также лица, получившие инвалидность при исполнении своих служебных обязанностей, бывшие военнослужащие, имеющие право на военную пенсию, а также дети погибших военнослужащих в возрасте до 27 лет», - пояснил Трчунян.
Таким образом, полная компенсация за учебу будет предоставлена не только тем, кто поступил в университет уже при наличии определенного статуса, но и тем студентам, которые получили указанный статус непосредственно в период обучения.  Замминистра также добавил, что в вузы в этом году поступило 30 человек, подпадающие под вышеуказанные категории. Отметим, что парламентская комиссия, после обсуждений, дала положительное заключение данной законодательной инициативе.