«Թալիբանը» նախկին կառավարության եւ նրա արեւմտյան դաշնակիցների դեմ պատերազմում զոհված մահապարտ ահաբեկիչների ընտանիքներին փող եւ հող է խոստացել, տեղեկացնում է Reuters-ը։
Ներքին գործերի նախարարի պաշտոնակատար Սիրաջուդդին Հաքանին, որի գլխի համար՝ որպես «գլոբալ ահաբեկչի», նշանակված է 10 մլն ԱՄՆ դոլարի վարձատրություն, ընտանիքների հետ հանդիպել է Քաբուլի Intercontinental հյուրանոցում արարողության ժամանակ, որը նույնպես մահապարտ ահաբեկիչների զոհ էր դարձել 2018թ.։
«Իր ելույթում նախարարը բարձր է գնահատել ջիհադը եւ նահատակների ու մոջահեդների զոհաբերությունը եւ նրանց իսլամի ու երկրի հերոսներ է անվանել»,- ասվում է նախարարության՝ Թվիթերում հրապարակված հայտարարությունում։
Մահապարտ ահաբեկիչների ընտանիքները ստացել են հագուստ, 10 000 աֆղանի (ԱՄՆ 111 դոլար) եւ հողակտորներ, տեղեկացրել է մամուլի քարտուղար Քարի Սայիդ Հոսթին։
Հաքանին փոխարինել է հորը՝ Ջալալուդդին Հաքանիին «Հաքանի» ցանցի՝ «Թալիբանի» հետ կապված զինյալների խմբի ղեկավարի պաշտոնում, որին արեւմտյան հատուկ ծառայությունները մեղադրել են մահապարտ ահաբեկիչների որոշ ամենաարյունալի ահաբեկչությունների մեջ։
Նա հետախուզվում է ՀԴԲ-ում հարցաքննվելու համար՝ կապված Քաբուլում 2008թ. մեկ այլ հյուրանոցի վրա հարձակման հետ, որի հետեւանքով սպանվել էր վեց մարդ, ներառյալ ԱՄՆ քաղաքացի։

Талибан предложил семьям террористов-смертников, погибших во время войны против бывшего правительства и его западных союзников, деньги и земли, передает Reutersю
Исполняющий обязанности министра внутренних дел Сираджуддин Хаккани, за голову которого в качестве «глобального террориста» назначено вознаграждение в размере 10 миллионов долларов США, встретился с семьями на церемонии в отеле Intercontinental в Кабуле, который сам стал жертвой террористов-смертников в 2018 году.
«В своем выступлении министр высоко оценил джихад и жертвы мучеников и моджахедов и назвал их героями ислама и страны», - говорится в заявлении министерства в Twitter.
Семьи террористов-смертников получили одежду, 10 000 афгани (111 долларов США) и земельные участки, сообщил пресс-секретарь Кари Сайид Хости.
Хаккани сменил своего отца Джалалуддина Хаккани на посту главы сети «Хаккани», группы боевиков, связанных с Талибаном, которую западные спецслужбы обвинили в некоторых из самых кровавых терактов террористов-смертников.
Он разыскивается для допроса ФБР в связи с нападением на другую гостиницу в Кабуле в 2008 году, в результате которого были убиты шесть человек, включая гражданина США.