Հայկական տրանսպորտային միջոցների տեխանձնագրերը կներառվեն Եվրասիական միության Միասնական ռեեստրում։ Այս մասին ՀՀ Ազգային ժողովում հոկտեմբերի 20-ին, Տնտեսական հարցերի խորհրդարանական մշտական հանձնաժողովի նիստում, 2014թ. օգոստոսի 15-ի «Տրանսպորտային միջոցների, ինչպես նաեւ ինքնագնաց մեքենաների եւ տեխնիկայի այլ տեսակների համար անձնագրի միասնական ձեւ, ներառյալ էլեկտրոնային անձնագրերի համակարգերի կազմակերպումը, մտցնելու մասին» համաձայնագրի վավերացման հարցի քննարկման ժամանակ, ասաց հանրապետության էկոնոմիկայի փոխնախարար Ռաֆայել Գեւորգյանը։
Փոխնախարարը պարզաբանեց, որ այս համաձայնագրով ԵԱՏՄ մասնակից երկրներում կստեղծվի միասնական էլեկտրոնային պլատֆորմ բոլոր տեսակի ավտոմեքենաների համար։
«Դա թույլ կտա իրականացնել մոնիթորինգ, ինչպես նաեւ հասկանալ, թե ինչ գործառույթ է կատարում կոնկրետ ավտոմեքենան։ Այնուամենայնիվ, Հայաստանը կմիանա համաձայնագրին վերապահումով։ Նման վերապահում  գրանցել է նաեւ համաձայնագրի հիմնադիր անդամ Ղազախստանը։ Այդ համաձայնագրի գործողությունը չի տարածվի Հայաստանի Հանրապետության Զինված ուժերի եւ այլ զորատեսակների ինքնագնաց մեքենաների, ինչպես նաեւ հատուկ ծառայությունների տրանսպորտային միջոցների վրա»,- ընդգծեց Գեւորգյանը։
Քննարկման արդյունքներով՝ խորհրդարանական մշտական հանձնաժողովը դրական եզրակացություն տվեց կառավարության ներկայացրած համաձայնագրին։

Техпаспорта армянских транспортных средств будут включены в Единый реестр Евразийского союза. Об этом в Национальном Собрании Армении на заседании постоянной парламентской Комиссии по экономическим вопросам, в ходе обсуждения вопроса о ратификации Соглашения от 15 августа 2014 года «О введении единых форм паспорта для транспортных средств, а также самоходных машин и других видов техники, включая организацию систем электронных паспортов» заявил 20 октября заместитель министра экономики республики Рафаел Геворкян.
Замминистра пояснил, что данным соглашением в странах-членах ЕАЭС будет создана единая электронная платформа для всех типов автомобилей.
«Это позволит проводить мониторинг, а также понять, какую функцию выполняет конкретный автомобиль. Тем не менее, Армения присоединится к соглашению с оговоркой. Аналогичную оговорку зафиксировал также член-учредитель соглашения Казахстан. Действие данного соглашения не будет распространяться на самоходные машины Вооруженных сил и других войск Республики Армения, а также на прочую технику и на транспортные средства спецслужб», - подчеркнул Геворкян.
По итогам обсуждения постоянная парламентская комиссия вынесла положительное заключение по представленному Правительством соглашению.