Մարդու իրավունքների պաշտպանի հանձնարարությամբ Պաշտպանի ներկայացուցիչները, այդ թվում՝ աշխատակազմի բժիշկը, այցելել են Ադրբեջանում գերությունից երեկ վերադարձած անձանց:
ՄԻՊ-ից NEWS.am-ին հայտնում են, որ կիրականացվեն նրանց առողջական վիճակի ուսումնասիրություն ու անհրաժեշտ այլ գործողություններ։
Հիշեցնենք, որ երեկ ՌԴ միջնորդությամբ Ադրբեջանից Հայաստան է վերադարձվել հինգ գերի՝ Մելս Կարապետի Ամբարդյանը, Ռաֆիկ Ռոբերտի Կարապետյանը, Ժորա Վանոյի Մանուկյանը, Հովսեփ Ռոբերտի Մանուկյան և Սեդրակ Սամվելի Սողոմոնյանը։
Նրանցից 3–ին` Ռաֆիկ Կարապետյանին, Սեդրակ Սողոմոնյանին և Մելս Ամբարդանյանին, հուլիսի 23–ին Բաքվի դատարանը դատապարտել էր 6 տարվա ազատազրկման խիստ ռեժիմի բանտում:
Այդ օրը 6 տարվա ազատազրկման էին դատապարտվել ևս 10 հայ ռազմագերի։ Դրանից բացի, Բաքվի դատարանում հուլիսի 22–ին նմանատիպ դատավճիռ էր կայացվել 13 հայ գերիներից բաղկացած մեկ այլ խմբի նկատմամբ, որոնց թվում նաև Ժորա Վանոյի Մանուկյանն էր։

By the assignment of the Human Rights Defender of Armenia, representatives of the Ombudsman’s Office, including the personnel’s doctor visited the Armenian captives who were returned yesterday.
As reported the Ombudsman’s Office, there will be medical checkups and other necessary actions.
Five Armenian prisoners of war, including Mels Ambardanyan, Rafik Karapetyan, Zhora Manukyan, Hovsep Manukyan and Sedrak Soghomonyan were returned from Azerbaijan to Armenia through the mediation of the Russian Federation yesterday.
On July 23, the court of Baku sentenced three of them (Rafik Karapetyan, Sedrak Soghomonyan and Mels Ambardanyan) to six years of imprisonment in a prison under a strict regime.
On that day, another 10 Armenian prisoners of war were sentenced to imprisonment for six years. On July 22, the court of Baku announced similar decisions against another group of 13 Armenian prisoners of war, including Zhora Manukyan.