Պուտինի հայտարարությունն ամրագրումն է այն բանի, որ հայ-ադրբեջանական հակամարտությունը կարգավորված չէ։ Այս մասին հոկտեմբերի 22-ին լրագրողների հետ հանդիպմանն ասաց «Պատիվ ունեմ» խմբակցության պատգամավոր Տիգրան Աբրահամյանը։
Դա, նրա խոսքով, հնարավորություններ է ստեղծում ինչ-որ փուլում սկսել գործընթացներ մեր շահերի շրջանակում։
Նա պարզաբանեց, որ այդպիսի գործընթաց կարող է սկսվել միայն Հայաստանում իշխանափոխությունից հետո։
«(Ռուսաստանի – խմբ.) նման մոտեցումը հակասում է Ադրբեջանի եւ Թուրքիայի դիրքորոշմանը, որոնք հայտարարում են, որ հակամարտությունը կարգավորված է, եւ իրենք լուծել են հարցը ռազմական ճանապարհով»,- ավելացրեց Աբրահամյանը։
Պատգամավորը հիշեցրեց, որ Բաքուն, պատերազմ սկսելով, խախտել է հիմնական սկզբունքներից մեկը, որն ընկած է բանակցությունների հիմքում՝ ուժի կամ այն կիրառելու սպառնալիքի չկիրառման սկզբունքը։
«Այդ փաստը մինչեւ այժմ պատշաճ միջազգային արձագանքի չի արժանացել։ Հայաստանի իշխանությունները այս հարցը նույնպես պատշաճ ձեւով չեն բարձրացնում»,- նկատեց նա։
Հայաստանի տարածքային ամբողջականության պահպանման, Հայաստանի եւ Իրանի միջեւ անվտանգ կապի անհրաժեշտության մասին խոսում են Թեհրանը եւ Մոսկվան, եւ, քանի որ նրանց շահերը համընկնում են Հայաստանի շահերին, դա, Աբրահամյանի կարծիքով, զսպում է Թուրքիային եւ Ադրբեջանին։
«Եվ նորից Հայաստանի իշխանությունները այդ երկրների հետ չեն սինքրոնացնում իրենց գործողությունները, չնայած դա կարող էր մեզ շահ բերել։ Օրինակ, Սյունիքի ուղղությամբ գործընթացների վրա Հայաստանի իշխանությունները ոչ մի ազդեցություն չեն գործում»,- եզրափակեց նա։

Russian President Vladimir Putin's statement is a confirmation of the fact that the Armenian-Azerbaijani conflict is not settled. Tigran Abrahamyan, an MP from the opposition "With Honor" Faction in the National Assembly of Armenia and the founder of Henaket Analytical Center, told about this to a press conference Friday.
According to him, the aforesaid statement creates opportunities to start processes at some stage within the framework of Armenian interests.
He added, however, that such a process can start only after a change of power in Armenia.
"Such an approach [by Russia] contradicts the position of Azerbaijan and Turkey which are stating that the conflict is settled and they have resolved the issue by military means," Abrahamyan added.
The Armenian MP reminded that by starting a war, Azerbaijan has violated one of the main principles underlying the Nagorno-Karabakh (Artsakh) peace talks: the principle of non-use of force, or threat of its use.
"So far, this fact has not received a proper international response. The Armenian authorities are not raising this issue properly either," he said.
Iran and Russia talk about the need to preserve Armenia's territorial integrity and a secure connection between Armenia and Iran, and since their interests coincide with Armenia's interests, this, in Abrahamyan's opinion, restrains Turkey and Azerbaijan.
"And again, the Armenian authorities do not synchronize their actions with those countries, although it could have benefited us. For example, the Armenian authorities do not have any influence on the processes toward Syunik [Province of Armenia]," the Armenian opposition lawmaker concluded.