2017 թվականից Ազգային վիճակագրական ծառայությունը (ԱՎԾ) «Սպառողական գների ինդեքսը» ամենամսյա զեկույցներում դադարեցրել է բացարձակ արտահայտությամբ գների հրապարակումը։
Այս բացը լրացնելու համար, տարեկան ինդեքսների հիման վրա, հաշվարկվել են մի շարք կարեւորագույն պարենային ապրանքների միջին գները ընթացիկ տարվա սեպտեմբերի համար։ Ստորեւ ներկայացված գրաֆիկներում ներկայացված են այդ գները (1 կգ-ի համար ՀՀ դրամով) մայրաքաղաքի եւ մարզերի մի շարք քաղաքների համար։ Ի տարբերություն վերացական տոկոսադրույքների (մեջբերված ԱՎԾ հաշվետվություններում)՝ այս թվերն արտացոլում են գների ներկայիս մակարդակը։
Հայաստանի բնակիչների ամենակարեւոր պարենային ապրանքը՝ հացը, սեպտեմբերին տարեկան կտրվածքով թանկացել է գրեթե 10 տոկոսով։ Այս տարվա հունվար-հունիսին հացահատիկի ներմուծումը մեր երկիր տարվա ընթացքում նվազել է 18.4 հազար տոննայով (կամ մոտավորապես 1.3 անգամ)։ Ընդ որում, հացահատիկի մաքսային գինը բարձրացել է 9 տոկոսով։ Սակայն, հաշվի առնելով, որ ապրանքային հացի ինքնարժեքի մեջ հիմնական բաղադրիչի՝ ալյուրի մասնաբաժինն այնքան էլ մեծ չէ։ Ռուսական տվյալներով (մեզ մոտ այդ ցուցանիշները չեն հրապարակվում) հացի մանրածախ գնի մեջ կոնկրետ ալյուրը կազմում է մոտ 25 տոկոս։ Մնացած բոլոր հավասար պայմաններ դեպքում հացի 10 տոկոսով թանկացում հնարավոր է ալյուրի 40 տոկոսով (!) թանկացման դեպքում։ Նշենք, որ ալյուրի մանրածախ գինը սեպտեմբերին մեկ տարվա ընթացքում աճել է մոտ 9 տոկոսով։ Հասկանալի է, որ ալյուրի մեծածախ գնի բարձրացումը (որով հացի արտադրությունները գնում են այս հումքը) չի կարող գերազանցել այդ մակարդակը։
Պաշտոնական տվյալներով՝ սեպտեմբերին տավարի մսի միջին գինը փոքր-ինչ բարձրացել է՝ տարեկան կտրվածքով «ընդամենը» 0.5 տոկոսով։ Նշենք, որ այս ապրանքի ռեսուրսներում ներմուծման տեսակարար կշիռը համեմատաբար փոքր է (հունվար-հունիսին՝ 9 տոկոսից պակաս)։ Այսինքն՝ արտաքին գործոնների ազդեցությունն այս ապրանքային շուկայում աննշան է։
Ի տարբերություն տավարի մսի, խոզի մսի ապրանքային ռեսուրսների զգալի մասը ձեւավորվում է ներմուծման հաշվին (հունվար-հունիսին բաժինը կազմել է 64 տոկոս)։ Անասնաբուծության այս ոլորտում բացասական միտումներ կան: Այդպես, անցած տարվա դեկտեմբերի 31-ի դրությամբ Հայաստանում խոզերի գլխաքանակը նախորդ տարվա նույն ամսաթվի համեմատ նվազել է մեկ տասներորդով:
Նույն ժամանակահատվածում ներմուծվող խոզի մսի մաքսային գինը փոքր-ինչ աճել է՝ 1.9 դոլարից մինչեւ 2.0 դոլար մեկ կիլոգրամի համար: Թե ինչպես է այս գինը մանրածախ ցանցում բարձրանում 4 անգամ (!), կարելի է միայն գուշակել: Նշենք նաեւ, որ այս տարվա փետրվարից խոզի մսի մանրածախ գներն անշեղորեն աճել են։ Սեպտեմբերին այս մթերքը թանկացել է, տարեկան կտրվածքով՝ 40 տոկոսով: Այլ գործոնների հետ մեկտեղ, դա կարող է պայմանավորված լինել արցախցի ֆերմերների կողմից այդ արտադրանքը Հայաստանում իրացնելու հնարավորության կորստով։
Հայաստանում անասնաբուծության ոլորտում ճգնաժամ է հասունանում՝ կապված թե՛ կերի դեֆիցիտի, թե՛ թանկացման հետ։ Բացի այդ, սահմանամերձ շրջանների ֆերմերները վախենում են անասուններին արոտավայրեր տանել Ադրբեջանի կողմից չդադարող սադրանքների պատճառով։ Այս դժվարին պայմաններում շատ տնտեսությունների համար դժվար է դառնում շարունակել պահել անասուններին:
Կարտոֆիլը, հացի հետ միասին, անապահով խավի սննդակարգի զգալի մասն է կազմում: Մինչդեռ այս համեմատաբար էժան մթերքը սեպտեմբերին կարողացել է տարեկան կտրվածքով թանկանալ գրեթե 67 տոկոսով։ Նշենք, որ կարտոֆիլի ցանքատարածություններն այս տարի նվազել են 1.8 տոկոսով։ Ավելին, ամենամեծ անկումը (4.6 տոկոս) գրանցվել է Գեղարքունիքի մարզում, որին բաժին է ընկնում հանրապետությունում կարտոֆիլի մշակվող բոլոր տարածքների 39 տոկոսը։
Կարտոֆիլի թանկացումը կարող է կապված լինել նաեւ դրա արտահանման հետ։ Այդպես, միայն հունվար-հունիսին արտահանվել է ավելի քան 11 հազար տոննա (տարվա ընթացքում աճը՝ 13 անգամ), իսկ արտահանման գրեթե ողջ ծավալը բաժին է ընկել Ռուսաստանին։ Նկատենք, որ նույն Ռուսաստանը, ցանկացած ապրանքի անցանկալի արտահանումը սահմանափակելու համար հաճախ ժամանակավոր տուրքեր է սահմանում դրանց արտահանման վրա։
Բացի այդ, ներկայացված է շաքարավազի գների դինամիկայի գրաֆիկը 2016-2020 թվականների դեկտեմբեր եւ 2021 թվականի սեպտեմբեր ամիսների համար։ Նշենք, որ այս ապրանքի համաշխարհային գները նկատելիորեն աճել են՝ հիմնականում Բրազիլիայում արտադրության կրճատման պատճառով: Հունվար-հունիսին ներկրվող շաքարավազի մաքսային գինը տարեկան կտրվածքով աճել է 75 տոկոսով։
Թե որքանով է այս գործոնով հիմնավորված մեր երկրում շաքարավազի մանրածախ գների աճը, սա արդեն Հայաստանի Տնտեսական մրցակցության պաշտպանության հանձնաժողովի խնդիրն է: Բացի այդ, լավ կլինի ստուգել ապրանքների շարժի ողջ շղթան՝ արտահանող երկրից՝ իր գներով, մինչեւ Հայաստանի մանրածախ առեւտրի կետերում գները։
Հիշեցնենք, որ նախորդ տարվա նոյեմբերից Հայաստանում ԱՄՆ դոլարի փոխարժեքը գերազանցել է 500 դրամի շեմը։ Սա ներմուծման ադեկվատ թանկացման է հանգեցրել։ Արդյունքում (այս տարվա հուլիսից) դոլարը վերադարձավ իր սկզբնական դիրքերին: Սակայն, ըստ առեւտրի մասնագետի, ներմուծողները չէին շտապում իջեցնել ներմուծվող ապրանքների գները: Չէ որ նրանց համար ինչ-որ դժվար է «հրաժարվել» գերշահույթից...
Բնականաբար, գների բարձրացման հետ կապված խնդիրները չեն սահմանափակվում միայն վերը թվարկված մթերքներով: Հետագա գնաճի սպառնալիքը շատ երկրների ստիպում է շտապ քայլեր ձեռնարկել։ Դրանցից մեկը վերաֆինանսավորման տոկոսադրույքի բարձրացումն է։ Այդպես, Ռուսաստանի Բանկը գնաճի դեմ պայքարի շրջանակներում հետեւողականորեն բարձրացրել է հիմնական տոկոսադրույքը (այս տարի՝ 4.25 տոկոսից մինչեւ 6.75 տոկոս)։ Ակնկալվում է, որ մոտ ապագայում տոկոսադրույքը կավելանա եւս 0.5 տոկոսային կետով: Ըստ ամենայնի, նույն քայլերը պետք է ձեռնարկի նաեւ ՀՀ Կենտրոնական բանկը։
Սակայն այս միջոցառումներն ակնհայտորեն բավարար չեն։ Բոլորը գիտեն, որ շատ ապրանքների գների մասով մեզ մոտ անարխիա է տիրում: Շատ քաղաքացիներ կասկածում են, որ խոշոր բիզնեսի (ներմուծման, արտադրության եւ առեւտրի ոլորտում) «նորմալ» մրցակցություն կա, ինչը կնպաստեր գների իջեցմանը: Այնպես որ, վերը նշված հանձնաժողովի համար աշխատանքի հսկայական դաշտ կա: Գնաճի դեմ պայքարի ակտուալ խնդիրներ ունեն նաեւ տնտեսական բլոկի մյուս գերատեսչություններն ու նախարարությունները։

С 2017 года Национальная статистическая служба Армении (НСС), в ежемесячных докладах «Индексы потребительских цен», прекратила публикацию цен в абсолютном выражении.
С целью восполнения этого пробела, на основе годовых индексов, были рассчитаны средние цены ряда важнейших продуктов питания, на сентябрь текущего года. В нижеприведенных графиках приведены эти цены (в драмах за 1 кг), по столице и ряду провинциальных городов. В отличие от абстрактных процентов темпа (приводимых в указанных отчетах НСС), эти данные отражают нынешний уровень цен.
Важнейший продукт питания жителей Армении, хлеб, в сентябре подорожал в годовом исчислении почти на 10%. В январе-июне текущего года импорт зерна в нашу страну сократился за год на 18,4 тыс. тонн (или же примерно в 1,3 раза). При этом таможенная цена зерна возросла на 9%.
Однако учтем, что в себестоимости товарного хлеба, доля основного ингредиента – муки, не так уж велика. По российским данным (у нас такие показатели не публикуются), в розничной цене хлеба конкретно на муку приходится примерно 25%. При всех прочих равных условиях, подорожание хлеба на 10% возможно при росте цен муки на 40% (!). Заметим, что розничная цена муки в сентябре повысилась за год примерно на 9%. Понятно, что прирост оптовой цены муки (по которой хлебозаводы закупают это сырье), не может превышать эту планку.
По официальным данным, средняя цена говядины в сентябре повысилась незначительно – «лишь» на 0,5% в годовом исчислении. Заметим, что в ресурсах этого продукта доля импорта сравнительно невелика (в январе-июне – менее 9%). То есть влияние внешних факторов на данный товарный рынок незначительно.
В отличие от говядины, значительная часть товарных ресурсов свинины формируется за счет импорта (доля в январе-июне – 64%). В этой отрасли животноводства наблюдаются негативные тенденции. Так, по состоянию на 31 декабря прошлого года, поголовье свиней в Армении сократилось, по сравнению с аналогичной датой предыдущего года, на одну десятую часть.
В этом же периоде таможенная цена импортируемой свинины незначительно повысилась – с $1,9 до $2,0 за килограмм. Каким образом эта цена в розничной сети увеличивается в 4 раза (!), можно лишь гадать. Добавим, что с февраля текущего года, розничные цены на свинину неуклонно росли. В сентябре этот продукт подорожал, в годовом исчислении, на 40%. Наряду с прочими факторами, это может быть связано с потерей арцахскими фермерами возможности сбыта этой продукции в Армении.
В животноводстве Армении назревает кризис, связанный как с нехваткой, так и подорожанием кормов. Помимо этого, в приграничных зонах фермеры опасаются выводить домашний скот на пастбища, из-за непрекращающихся провокаций со стороны Азербайджана. В этих сложных условиях, многим хозяйствам становится затруднительным дальнейшее содержание домашнего скота.
Картофель, вместе с хлебом, занимает существенную часть рациона питания необеспеченных слоев населения. Между тем этот, сравнительно дешевый продукт, в сентябре успел подорожать в годовом исчислении почти на 67%. Заметим, что посевные площади под картофель в текущем году сократились на 1,8%. Причем наибольший спад (на 4,6%) был зафиксирован в области Гегаркуник, на который приходится 39% всех посевных площадей под картофель в стране.
Рост цен на картофель может быть связан и с его экспортом. Так, только в январе-июне было вывезено свыше 11 тыс. тонн (рост за год – в 13 раз!), причем практически весь объем экспорта пришелся на Россию. Заметим, что та же Россия, с целью ограничения нежелательного вывоза каких-либо товаров, нередко вводит временную пошлину на их экспорт.
Дополнительно представлен график динамики цен на сахар, за декабрь 2016-2020 годов и сентябрь 2021 года. Заметим, что мировые цены на этот продукт заметно возросли, в основном из-за сокращения производства в Бразилии. В январе-июне таможенная цена импортированного сахара возросла в годовом исчислении на 75%.
Но, насколько обоснован этим фактором рост розничных цен на сахар в нашей стране, это уже задача Комиссии по защите экономической конкуренции Армении. К тому же нелишне проверить всю цепочку движения товара, от страны-экспортера с его ценами, до цен в объектах розничной торговли в Армении.
Напомним, что с ноября прошлого года курс доллара США в Армении перевалил за планку в 500 драмов. Это привело к адекватному подорожанию импорта. Впоследствии (с июля текущего года) доллар вернулся на исходные позиции. Однако, по словам специалиста торговли, импортеры отнюдь не спешили снижать цены на ввозимые товары. Ведь им как-то трудно «отказаться» от сверхприбыли...
Естественно, перечисленными выше товарами, проблемы с ростом цен далеко не ограничиваются. Угроза дальнейшей инфляции заставляет многие страны срочно принимать меры. Одна из них – повышение ставки рефинансирования. Так, Банк России, в рамках борьбы с инфляцией, последовательно повышал ключевую ставку (в текущем году – с 4,25% до 6,75%). Ожидается, что в ближайшее время ставка будет увеличена еще на 0,5 процентных пунктов. Видимо, такие же шаги должен предпринять и Центробанк Армении.
Однако этих мер явно недостаточно. Все в курсе, что с ценами на многие товары у нас царит полная анархия. Многие граждане сомневаются, что в сфере крупного бизнеса (в импорте, производстве и торговле) имеется «нормальная» конкуренция, которая способствовала бы снижению цен. Так что для указанной выше Комиссии имеется обширное поле для деятельности. Актуальные задачи по борьбе с инфляцией имеются и для других ведомств и министерств экономического блока.