Թուրքիայի նախագահ Թայիփ Էրդողանը հույս ունի F-35 ինքնաթիռների ծրագրի հետ կապված հարցերը քննարկել Գլազգոյում ԱՄՆ առաջնորդ Ջո Բայդենի հետ հանդիպման ժամանակ։
Թուրքիան՝ F-35-ի արտադրողն ու գնորդը, դուրս է մնացել ծրագրից՝ ռուսական «Ս-400» համակարգերի գնման պատճառով։ Անկարան դա անարդար է համարում եւ պահանջում է փոխհատուցել ծրագրում կատարված 1.4 միլիարդ դոլարի ներդրումը։
Էրդողանն ասել է, որ Վաշինգտոնն Անկարային F-16 ինքնաթիռներ եւ արդիականացման սարքավորումներ էր առաջարկել, սակայն ԱՄՆ-ն հայտարարել է, որ նման ֆինանսական ծրագիր չի առաջարկել:
«Մեզ հասած տեղեկությունն այն է, որ վճարման ինչ-որ պլան գոյություն ունի»,- մեջբերում է պետական Anadolu գործակալությունը: «Այդպես է, թե ոչ, մենք նրանցից կիմանանք։ Լավ կլինի այս հարցը քննարկել պարոն Բայդենի հետ ամենաբարձր մակարդակով»:

Президент Турции Тайип Эрдоган надеется обсудить проблемы, связанные с программой создания реактивных самолетов F-35, на встрече с лидером США Джо Байденом, которая состоится позднее в Глазго.
Турция, производитель и покупатель F-35, была исключена из программы из-за закупки российских систем С-400. Анкара считает это несправедливым, и требует возмещения вложений в программу в размере 1,4 миллиарда долларов.
Эрдоган сказал, что Вашингтон предложил Анкаре самолеты F-16 и комплекты для модернизации в обмен, но Соединенные Штаты заявили, что не предлагали такого финансового плана.
«Информация, которую мы получили, заключается в том, что существует какой-то план выплат», - цитирует его слова государственное информационное агентство Anadolu. «Так это или нет, мы узнаем от них. Было бы хорошо для меня обсудить этот вопрос с г-ном Байденом на самом высоком уровне».