Վրաստանի նախկին նախագահ Միխայիլ Սահակաշվիլին հացադուլի ֆոնին ամբողջությամբ հրաժարվել է առողջությունը բարելավող բժշկական օգնությունից եւ ընթացակարգերից։ Այս մասին հայտնել է «Սպուտնիկ Գրուզիան»՝ հղում անելով ուկրաինացի բժիշկ Մաքսիմ Պերեբիյնիսի խոսքերին, ով բանտում այցելել է քաղաքական գործչին։
Բժշկի խոսքով՝ իրեն թույլ չեն տվել զննել նախկին նախագահին՝ թույլ տալով շփվել միայն ապակուց այն կողմ։ Այսպիսով, Սահակաշվիլին ասել է, որ գաղութի ղեկավարությունը մերժել է իրեն քաղաքացիական կլինիկա տեղափոխվելու իրավական աջակցությունը՝ պնդելով հոսպիտալացնել բանտային հիվանդանոցում։
«Քանի որ մերժել են նրան օգնություն տրամադրել, Սահակաշվիլին հայտարարել է, որ այսօրվանից հրաժարվելու է բժշկական օգնությունից։ Նա հրաժարվում է անալիզներ եւ բժշկական ընթացակարգեր անցնել», - ասել է Պերեբիյնիսը:
Նա հավելել է, որ բանտի ղեկավարությունը հրաժարվել է տրամադրել վերջին անալիզները եւ բացահայտել քաղաքական գործչի ախտորոշումը` վկայակոչելով բժշկական գաղտնիքը։ «Եթե նրան բժշկական օգնություն չտրամադրվի, դա կմեծացնի նրա առողջության վատթարացման վտանգը»,- ընդգծել է ուկրաինացին։
Ավելի վաղ հայտնի է դարձել, որ Սահակաշվիլին հացադուլի պատճառով վերակենդանացման կարիք ունի։ Բժիշկների միջամտությունից հետո քաղաքական գործչի վիճակը կայունացել է, սակայն, ինչպես նշում են փորձագետները, նրա կյանքին դեռ մեծ վտանգ է սպառնում։
Միխայիլ Սաակաշվիլին Վրաստանը լքել է 2013թ.: Երկրում նա հեռակա կարգով վեց տարվա ազատազրկման է դատապարտվել բանկիր Սանդրո Գիրգվլիանիի սպանության եւ պատգամավոր Վալերի Գելաշվիլիին ծեծի ենթարկելու գործով։ Իշխանությունները նաեւ բազմիցս մեղադրել են քաղաքական գործչին անկարգությունների կազմակերպման մեջ։ Ութ տարվա արտագաղթից հետո Սահակաշվիլին վերադարձել է հայրենիք, ձերբակալվել իրավապաշտպանների կողմից եւ կալանքի տակ հայտնվել։ Բանտում նա հացադուլ է հայտարարել, որը շարունակվում է արդեն գրեթե մեկ ամիս։

Бывший президент Грузии Михаил Саакашвили полностью отказался от медицинской помощи и процедур, которые улучшают его самочувствие на фоне голодовки. Об этом сообщает «Sputnik Грузия» со ссылкой на слова украинского врача Максима Перебийниса, который навестил политика в тюрьме.
По словам доктора, ему не дали осмотреть экс-президента, разрешив общаться лишь через стекло. Так, Саакашвили рассказал, что руководство колонии отказывает ему в юридической помощи по переводу в гражданскую клинику, настаивая на госпитализации в тюремную больницу.
«Поскольку ему отказали в помощи, Саакашвили заявил, что с сегодняшнего дня он отказывается от медицинской помощи. Он отказывается проходить анализы и медицинские процедуры», — сказал Перебийнис.
Он добавил, что начальство тюрьмы отказалось предоставить последние анализы и раскрывать диагноз политика, сославшись на врачебную тайну. «Если ему не будет оказана медицинская помощь, это увеличивает риск ухудшения его здоровья», — подчеркнул украинец.
Ранее стало известно, что Саакашвили потребовалась реанимация в тюрьме на фоне истощения из-за голодовки. После вмешательства врачей состояние политика удалось стабилизировать, однако, как отмечают специалисты, его жизнь все еще находится под большой угрозой.
Михаил Саакашвили покинул Грузию в 2013 году. В стране он был заочно осужден на шесть лет по делам об убийстве банкира Сандро Гиргвлиани и избиении депутата Валерия Гелашвили. Власти также неоднократно обвиняли политика в организации массовых беспорядков. После восьми лет эмиграции Саакашвили вернулся на родину, был задержан правоохранителями и помещен под стражу. В тюрьме он объявил голодовку, которая продолжается уже почти месяц.