Թայվանը պետք է պատրաստ լինի պաշտպանվելու եւ չի կարող ամբողջովին ապավինել այլ երկրների օգնությանը, եթե Չինաստանը հարձակում գործի կղզու վրա։ Այս մասին հայտարարել է Թայվանի պաշտպանության նախարար Չիու Կուո Չենգը։
«Երկիրը պետք է ապավինի ինքն իրեն, եւ եթե որոշ ընկերներ կամ այլ խմբեր կարող են օգնել մեզ, ապա, ինչպես արդեն ասացի, մենք ուրախ ենք, բայց չենք կարող լիովին կախված լինել դրանցից»,- ասաց նախարարը։
Չիուն Չինաստանի եւ Թայվանի միջեւ լարվածության աճը բնութագրել է որպես «ամենալուրջը», որը նա տեսել է վերջին 40 տարվա ընթացքում:
Թայվանի նախագահ Ցայ Ին Վենը CNN-ին տված հարցազրույցում ասել էր, որ կարծում է, որ ԱՄՆ-ը կպաշտպանի Թայվանը, եթե Չինաստանը քայլեր ձեռնարկի կղզու դեմ։

Тайвань должен быть готов к обороне  и не может полностью полагаться на помощь других стран, если Китай начнет атаку на остров.  Об этом заявил министр обороны Тайваня Чиу Куо Ченг.
«Страна должна полагаться на себя, и если какие-то друзья или другие группы могут нам помочь, то, как я уже сказал ранее, мы счастливы, но мы не можем полностью от них зависеть», - заявил министр.
Чиу назвал рост напряженности между Китаем и Тайванем самой «серьезной», которую он видел за 40 лет.
Президент Тайваня Цай Инь-вэнь заявила в интервью CNN, что она верит, что США защитят Тайвань, если Китай предпримет шаги против острова.