Թուրքական Baykar ընկերությունը հայտարարել է Bayraktar TB2 հարվածային անօդաչու թռչող սարքերի արտահանման աշխարհագրության ընդլայնման մասին։ «Մենք Bayraktar TB2 SIHA-ի մատակարարման արտահանման պայմանագիր ենք ստորագրել եւս մի երկրի հետ»,- գրել է թուրքական ընկերությունը Twitter-ում։
Նշվում է, որ երկրների թիվը, ուր կարտահանվեն «Բայրաքթար» անօդաչու թռչող սարքերը, ավելացել է՝ հասնելով 13-ի։ Երկիրը, որի հետ կնքվել է պայմանագիրը, չի նշվում։
Անցյալ շաբաթ Ղրղզստանի փոխվարչապետ Կամչիբեկ Տաշիևը հայտարարեց Թուրքիայից Bayraktar անօդաչու թռչող սարքեր գնելու, իսկ Ռուսաստանից՝ Orlan 10E հետախուզական անօդաչու սարքեր գնելու մտադրության մասին։ Նրա խոսքով՝ ղրղզ զինծառայողներն արդեն վերապատրաստում են անցնում Թուրքիայում, փոխանցում է «Ինտերֆաքս»-ը։
Նշվել է, որ Ղրղզստանը կդառնա Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության առաջին երկիրը, որը թուրքական անօդաչու սարքեր կգնի։ Ռուսական «Կանտ» ավիաբազան գտնվում է Ղրղզստանում։

Турецкая компания Baykar сообщила о расширении географии экспорта ударных беспилотников Bayraktar ТB2. «Мы заключили экспортный контракт на поставки Bayraktar TB2 SIHA еще с одной страной», - сообщила турецкая компания в твиттере.
В сообщении говорится, что число государств, в которые будут экспортироваться беспилотники Bayraktar, увеличилось до 13. Страна, с которой подписан контракт, не названа.
На прошлой неделе замглавы правительства Киргизии Камчыбек Ташиев сообщил о планах купить у Турции ударные беспилотники Bayraktar, а у России - разведывательные беспилотники "Орлан 10Е". По его словам, киргизские военнослужащие уже проходят обучение в Турции, передает Интерфакс.
Отмечалось, что Киргизия станет первой страной Организации договора о коллективной безопасности, закупившей турецкие беспилотники. В Киргизии расположена российская авиабаза "Кант".