Ալբանիայի դատախազությունը մեղադրանք է առաջադրել պաշտպանության նախկին նախարարին 2008թ. զինամթերքի թափոնավորման գործարանում հզոր պայթյունի հետ կապված, ինչի հետեւանքով զոհվել էր 26 մարդ, տեղեկացնում է AP-ը։
Կոռուպցիայի դեմ պայքարի հատուկ կառույցը (SPAK), որը պատասխանատու է բարձրաստիճան պաշտոնյաներին հետաքննելու համար, հայտարարել է, որ պաշտոնեական դիրքի չարաշահման մեղադրանք է ներկայացրել Ֆաթմիր Մեդիուին, որը զբաղեցնում էր պաշտպանության նախարարի պաշտոնը 2005-2008թթ.։
Այդ նույն մեղադրանքը հանվել էր 2009թ. դատական հետապնդումից նրա իմունիտետի պատճառով՝ որպես խորհրդարանի վերընտրված անդամ։
Սեպտեմբերին ալբանական դատարանը վճռեց վերսկսել գործը։ Մեդիուն նախկինի պես խորհրդարանի անդամ է ընդդիմադիր կուսակցությունից, բայց պատգամավորական իմունիտետից զրկվել է 2012թ.։ Նա չի ընդունում, որ իրավախախտումներ է կատարել՝ այդ քայլն անվանելով քաղաքականապես մոտիվացված։
Գործը վերսկսվել է 6-ամյա տղայի ծնողների հարցապնդմամբ, որը զոհվել էր Գերդեկում, մայրաքաղաք Տիրանայից ոչ հեռու, իր տան հետնաբակում խաղալու ժամանակ, 2008թ. մարտի 15-ի պայթյունի հետեւանքով։ Պայթյունից մահացել էր 26 մարդ, տուժել 264 հոգի, վնասվել մոտ 5 500 տուն։
2012թ. դատարանը մեղավոր ճանաչեց եւ բանտարկեց 19 մարդու պայթյունի պատճառով, բայց զոհերի հարազատները դժգոհում էին, որ պետական պաշտոնյաները խուսափել են արդարադատությունից։

Прокуратура Албании выдвинула обвинения против бывшего министра обороны в связи с мощным взрывом на заводе по утилизации боеприпасов в 2008 году, в результате которого погибли 26 человек, передает AP.
Специальная структура по борьбе с коррупцией (SPAK), отвечающая за расследование высокопоставленных чиновников, заявила, что предъявила обвинение в злоупотреблении служебным положением Фатмиру Медиу, который занимат пост министра обороны в 2005-2008 годах.
Это же обвинение было снято в 2009 году из-за его иммунитета от судебного преследования в качестве переизбранного члена парламента.
В сентябре албанский суд постановил возобновить дело. Медиу по-прежнему является членом парламента от оппозиционной партии, но депутатский иммунитет от уголовных дел был отменен в 2012 году. Он   отрицает правонарушения, называя этот шаг политически мотивированным.
Дело было возобновлено по запросу родителей 6-летнего мальчика, который погиб во время игры на заднем дворе своего дома в Гердеке, недалеко от столицы Тираны, в результате взрыва 15 марта 2008 года. В результате взрыва погибли 26 человек, пострадали 264 и  были повреждены  около 5 500 домов.
В 2012 году суд признал виновным и заключил в тюрьму 19 человек за взрыв, но разгневанные родственники жертв жаловались, что высшие государственные чиновники уклонились от правосудия.