Հայաստանում զոհված կամ հաշմանդամ զինծառայողների ընտանիքների ուսանողների ուսման վարձը ամբողջությամբ փոխհատուցվում է։ Այս մասին հոկտեմբերի 28-ին Ազգային ժողովի նիստում «Զինվորական ծառայության եւ զինծառայողի կարգավիճակի մասին» օրենքում փոփոխություններ կատարելու մասին օրենքի նախագծի քննարկման ժամանակ ասաց կրթության, գիտության, մշակույթի եւ սպորտի փոխնախարար Կարեն Թռչունյանը։
Փոխնախարարի խոսքով՝ փոխհատուցում կստանան նաեւ ուսման ընթացքում որոշակի կարգավիճակ, այն է՝ 1-ին կամ 2-րդ խմբի հաշմանդամություն ստացած անձինք։
Ցուցակում ներառված են նաեւ ծառայողական պարտականությունների կատարման ժամանակ հաշմանդամություն ստացած անձինք, զինվորական կենսաթոշակի իրավունք ունեցող նախկին զինծառայողները, ինչպես նաեւ մահացած զինծառայողների մինչեւ 27 տարեկան երեխաները։
«Այսպիսով, ուսման համար լիարժեք փոխհատուցում կտրամադրվի ոչ միայն նրանց, ովքեր համալսարան են ընդունվել արդեն որոշակի կարգավիճակ ունենալով, այլ նաեւ այն ուսանողներին, ովքեր այդ կարգավիճակը ստացել են ուսման ընթացքում»,- պարզաբանեց Թռչունյանը։

Armenia is fully reimbursing the tuitions for students of deceased servicemen or the families of disabled servicemen. This is what Deputy Minister of Education, Science, Culture and Sport of Armenia Karen Trchunyan said during today’s discussion on the bill on making amendments to the Law on Military Service and Status of Servicemen in parliament.
According to him, the tuitions of persons granted a certain status (1st or 2nd degree disability) during studies will also be reimbursed.
The list of students also includes students who became disabled while performing official duties, former servicemen entitled to military pension, as well as the children and young sons and daughters of deceased servicemen under the age of 27.