Ես դռնեդուռ չեմ ընկել ու չեմ խնդրել, որ ընտրեն տղայիս, ժողովուրդն իմաստուն է եւ իր ողջախոհությամբ ընտրեց արժանավորին: Այս մասին հայտարարություն է տարածել    Գորիսի համայնքապետ, կալանքի տակ գտնվող Առուշ Առուշանյանի հայրը՝ Գագիկ Առուշանյանը:
«Ի պատասխան՝ ՔՊ-ական պատգամավոր Վահագն Ալեքսանյանի այսօրվա հայտարարությանը, թե ես Գորիսի ՏԻՄ ընտրությունների ժամանակ դռնեդուռ եմ ընկել ու խնդրել ժողովրդին ընտրել տղայիս:
Չէի ուզում այս մասին խոսել, բայց պահի թելադրանքով ու անհրաժեշտությամբ ստիպված եմ:
Ընտրությունների ողջ ընթացքն անցել է բացարձակ անհավասար մրցակցային պայմաններում:
Առաջինը՝ տղայիս այս ողջ ընտրական շրջանում ապօրինաբար, առանց որևէ էական հիմքի պահում էին անազատության մեջ, որպեսզի չմասնակցեր քարոզարշավի ընթացքին։
Երկրորդը՝ երբ տեսան ժողովրդի շարունակվող սերն ու հարգանքը տղայիս նկատմամբ՝ չնայած տղայիս անազատության մեջ լինելուն, սկսեցին տարածել տասնյակ միֆեր այն մասին, թե եթե անգամ Առուշը հաղթի, միևնույն է ազատ չի արձակվելու և Համայնքը լուրջ վնասներ է կրելու։
Երրորդը՝ քարոզարշավի ողջ ընթացքում, օգտագործելով քարոզչական բոլոր ռեսուրսներն ու լծակները, փորձեցին իջեցնել տղայիս վարկն ու համբավը։
Չորրորդը՝ ընտրության օրը ՝ հոկտեմբերի 17-ին, եկան և խաթարեցին շտաբի աշխատանքները չորս ժամ շարունակ՝ մինչ ընտրության ավարտը՝ կրկին կեղծ մեղադրանքով ու խուզարկությամբ, թե իբր ես կաշառք եմ բաժանել ժողովրդին և ուղղորդել ընտրել տղայիս։
Ի տարբերություն իշխանական թևի, ով ողջ քարոզարշավի ընթացքում օգտագործեց վարչական բոլոր անթույլատրելի ռեսուրսները, օգտագործեց բոլոր հնարավոր ու անհնար լծակները հաղթանակի անիվը իր կողմը շրջելու համար, ընտրության նախօրեին հայտարարեց Սյունիքի մարզին հատկացվող մեկ միլիարդ դրամի մասին, ընտրության օրը Գորիսը լցրեց Երևանից եկած կարմիր, սև ու գույնզգույն բերետավորներով՝ ես դռնեդուռ չեմ ընկել ու չեմ խնդրել իմ ժողովրդին ընտրել տղայիս: Ժողովուրդն իմաստուն է և իր ողջախոհությամբ ընտրեց արժանավորին։ Կրկին անգամ շնորհակալ եմ ժողովրդիս ողջամիտ և արդարամիտ ընտրության համար։
Տղաս կարիքը չի ունեցել անգամ որևէ քարոզարշավի, կամ որևէ գովազդի, քանի որ իր փոխարեն խոսել են իր կատարած աշխատանքները և ժողովրդի հանդեպ ունեցած սերն ու հարգանքը։
Մենք չենք կոծկել, կամ ինչպես պարոն ՔՊ-ականն է ասում՝ չենք դիստանցիավորվել «Հայաստան» դաշինքից։ Տղաս եղել է ու շարունակում է մնալ «Հայաստան» դաշինքի անդամ, բայց ՏԻՄ ընտրություններին ներկայացավ իր անունը կրող «Առուշ Առուշանյան» դաշինքով, որ ևս մեկ անգամ հաստատի, որ կարևորը ոչ թե կուսակցությունն է, այլ կատարած գործն ու ներդրած ջանքերը։ Ինչն էլ ժողովուրդը վերահաստատեց իր ընտրությամբ։
Ծանր է պարտվել անազատության մեջ գտնվող թեկնածուին, բայց եթե պարտվել եք, ընդունեք պարտությունն արժանապատիվ։
Եվ վերջում ուզում եմ դիմել իմ սիրելի կապացիներին: Սիրելի՛ կապացիներ, կոչ եմ անում Ձեզ Կապանի ՏԻՄ ընտրություններում Ձեր վստահության քվեով ապահովել Գևորգ Փարսյանի առաջնորդած «Շանթ» դաշինքի հաղթանակը և այդպիսով ապացուցել, որ Սյունիքը մերժում է ցանկացած նահանջ ու թուրքի հետ յուրաքանչյուր համագործակցություն, ապացուցել, որ Սյունեցու համար կարևոր են իր Հայրենիքի անառիկությունն ու Հայի արժանապատվությունը»,- նշված է հայտարարությունում։

Я не ходил по домам и не просил избрать моего сына, сам народ мудрый и, исходя из здравого смысла, выбрал достойного. Об этом говорится в заявлении, распространенном отцом новоизбранного мэра Гориса, находящегося под арестом Аруша Арушаняна Гагик Арушанян.
«Отвечаю на сегодняшнее заявление депутата от правящей партии «Гражданский договор» Ваагна Алексаняна о том, что во время выборов в ОМС в Горисе я ходил по домам и просил людей проголосовать за моего сына.
Не хотел об этом говорить, но вынужден в силу обстоятельств.
Весь избирательный процесс проходил в абсолютно неравных конкурентных условиях.
Во-первых, мой сын на протяжении всего избирательного периода незаконно, без каких-либо существенных оснований был лишен свободы, это было сделано для того, чтобы он не участвовал в агиткампании.
Во-вторых, когда они увидели, что народ продолжает любить и уважать моего сына, они начали распространять десятки мифов о том, что даже если Аруш и победит, его не освободят, а община понесет серьезные потери.
В-третьих, на протяжении всей агиткампании, используя все агитационные ресурсы и рычаги, они пытались снизить рейтинг и репутацию моего сына.
В-четвертых, в день выборов, 17 октября, они пришли и помешали работе штаба, это продлилось 4 часа, до завершения выборов, и опять ложные обвинения и обыск, мол, я раздавал людям взятку, чтобы те проголосовали за моего сына.
В отличие от представителей власти, которые в ходе всей агиткампании использовали все недопустимые административные ресурсы, все возможные и невозможные рычаги для победы, накануне выборов заявили об одном миллиарде драмов, выделяемых Сюнику, заполонили Горис привезенными из Еревана красными, черными и разноцветными беретами, я не ходил по домам и не просил избрать моего сына. Сам народ мудрый и, исходя из здравого смысла, выбрал достойного. Еще раз благодарю свой народ за разумный и справедливый выбор.
Моему сыну не потребовалась даже агиткампания или реклама, потому что за него говорили его работы, его любовь и уважение к народу.
Конечно, тяжело проигрывать кандидату, находящемуся в неволе, но если это произошло, то примите поражение с достоинством.
И в конце хочу обратиться к моим любимым капанцам. Дорогие капанцы, призываю вас во время выборов в ОМС в вашем городе обеспечить своим голосом победу блока «Шант», возглавляемого Геворком Парсяном, тем самым доказав, что Сюник опровергает любое отступление и сотрудничество с турком, что для сюникца важны неприкосновенность своей Родины и достоинство Армянина».