Բրիտանացի հնագետները Բուքինգհեմշիրի Սթոք Մանդեվիլ գյուղի միջնադարյան եկեղեցու ավերակների տեղում երեք հին հռոմեական քանդակների բեկորներ են հայտնաբերել, հայտնում է ՏԱՍՍ-ը՝ վկայակոչելով BBC-ն։
Դրա տվյալներով՝ Բուքինգհեմշիրում գտնվող Սուրբ Աստվածածին եկեղեցու ավերակների տակ հայտնաբերվել են տղամարդու, կնոջ եւ երեխայի արձանների վերին հատվածի մասերը։ Այդ վայրը գտնվում է Լոնդոնի եւ Բիրմինգհեմի միջեւ կառուցվող արագընթաց երկաթուղու երթուղու վրա:
«Դրանք իսկապես հազվադեպ գտածոներ են Մեծ Բրիտանիայում եւ շատ կարեւոր են մեզ համար պատմական տեսանկյունից, քանի որ օգնեցին փոխել մեր պատկերացումները մինչ այս վայրի մասին մինչ միջնադարյան եկեղեցու կառուցումը»,- ասում է հնագետ Ռեյչել Վուդը: Հայտնաբերվել են նաեւ վեցանկյուն ապակե սափորի լավ պահպանված բեկորներ։
Եկեղեցու տարածքում թաղված է 3 հազար մարդու աճյուն։ Նախատեսվում է, որ դրանք կվերաթաղվեն այլ վայրում։
Սուրբ Մարիամ Աստվածածին եկեղեցին կառուցվել է Անգլիայի նորմանդական նվաճումից անմիջապես հետո, ապա քայքայվել էր 1880-ականներին նոր տաճարի կառուցումից հետո: Անգլիայի նվաճման սկիզբը թվագրվում է 11-րդ դարով։ Վճռական ճակատամարտը Հասթինգսի ճակատամարտն էր 1066 թվականին: Հարոլդ II թագավորի բանակի եւ նորմանդյան դուքս Ուիլյամի զորքերի միջեւ մարտը տեւեց ավելի քան տասը ժամ եւ ավարտվեց անգլո-սաքսոնների լիակատար պարտությամբ։

Британские археологи обнаружили фрагменты трех древнеримских скульптур на месте руин средневековой церкви в деревне Сток-Мандевиль в графстве Бакингемшир, сообщает ТАСС со ссылкой на BBC.
По ее данным, верхние части статуй мужчины, женщины и ребенка были найдены под руинами церкви Святой Девы Марии в Бакингемшире. Это место расположено на маршруте строящейся высокоскоростной железнодорожной дороги между Лондоном и Бирмингемом.
«Это действительно редкие находки в Великобритании. Они очень значимы для нас с исторической точки зрения, поскольку они фактически помогли изменить наше представление об этом месте до того, как здесь была построена средневековая церковь», - отметила археолог Рейчел Вуд. Также обнаружены хорошо сохранившиеся осколки шестиугольного кувшина из стекла.
На территории церкви были погребены останки 3 тыс. человек. Их планируется перезахоронить в другом месте.
Церковь Святой Девы Марии была построена вскоре после нормандского завоевания Англии и пришла в упадок после того, как в 1880-х был построен новый храм. Начало завоевания Англии датируется XI веком. Решающей стала битва при Гастингсе в 1066 году. Сражение между армией короля Гарольда II и войсками нормандского герцога Вильгельма длилось более десяти часов и завершилось полным разгромом англосаксов.