Իսրայելը հույս ունի ջերմոցային գազերի զրոյական արտանետումների հասնել մինչեւ 2050 թվականը։ Այս մասին հայտարարել է վարչապետ Նաֆթալի Բենեթը՝ նշելով, որ դա կլիմայի փոփոխության դեմ պայքարի արդեն իսկ նախաձեռնված ջանքերի շարունակությունն է։
Իսրայելը քիչ է նպաստում գլոբալ տաքացմանը, սակայն պաշտոնյաներն ասում են, որ կանաչ տեխնոլոգիաների առումով այն աշխարհին առաջարկելու շատ բան ունի:
Իսրայելը, որն արդեն ստիպված էր հարմարվել ցամաքած տարածաշրջանի կյանքին, համաշխարհային առաջատար է համարվում այնպիսի ոլորտներում, ինչպիսիք են արեւային էներգիայի պահեստավորումը, սպիտակուցի կայուն այլընտրանքները, գյուղատնտեսական տեխնոլոգիաները եւ աղազերծումը:
«Նոր նպատակով Իսրայելը կանգնում է զարգացած երկրների շարքում, որոնք արդեն քայլեր են ձեռնարկում զրոյական արտանետումների նպատակին հասնելու համար»,- ասել է Բենեթը:- Մենք արձագանքում ենք գլոբալ մարտահրավերին, գտնում ենք տեխնոլոգիական լուծումներ եւ համախմբվում՝ այս կարեւոր նպատակին հասնելու համար»:
Իսրայելն ավելի վաղ հայտարարել էր, որ չի հասնի միջազգային հանրության՝ մինչեւ 2050 թվականը զրոյական արտանետումների հասնելու նպատակին, մինչ այդ արտանետումների 85 տոկոս կրճատում ակնկալելով: Բնապահպանները մատնանշել են նախորդ կառավարությունների կողմից քաղաքական կամքի բացակայությունը եւ երկրի կախվածությունը վերջրես հայտնաբերված բնական գազից՝ որպես էներգիայի աղբյուր ցածր թիրախային ցուցանիշի հասնելու համար:

Израиль надеется достичь нулевых выбросов парниковых газов к 2050 году. Об этом заявил премьер-министр Нафтали Беннетт, отметив, что это продолжение уже предпринимаемых усилий по борьбе с изменением климата.
Израиль мало способствует глобальному потеплению, но официальные лица говорят, что он может многое предложить миру с точки зрения зеленых технологий, передает AP.
Израиль, которому уже пришлось адаптироваться к жизни в выжженном регионе, считается мировым лидером в таких областях, как хранение солнечной энергии, экологически безопасные альтернативы белку, сельскохозяйственные технологии и опреснение.
«С новой целью Израиль выстраивается в ряд с развитыми странами, которые уже принимают меры для достижения цели нулевых выбросов», - сказал Беннет. «Мы отвечаем на глобальный вызов, находим технологические решения и объединяемся для достижения этой важной цели».
Ранее Израиль заявлял, что не достигнет цели международного сообщества по достижению нулевых чистых выбросов к 2050 году, ожидая к тому времени сокращения выбросов на 85%. Экологи указали на отсутствие политической воли у предыдущих правительств и зависимость страны от недавно открытого природного газа в качестве источника энергии для достижения более низкого целевого показателя.