Կազմակերպված միջոցառման մասշտաբները, որն առաջին անգամը չէ անցկացվում, աննախադեպ է։ Ընդհանուր առմամբ, տպավորում է ամեն ինչ։ Ամենակարեւորն այն է, որ Հայաստանում կա մի միջավայր, որտեղ առանձին կազմակերպություններ, անհատներ հնարավորություն ունեն իրականացնելու իրենց գաղափարները, կազմակերպելու իրենց արտադրությունը։ Այս մասին հոկտեմբերի 29-ին Երեւանում ամենամյա Digitec Expo-ի բացման ժամանակ լրագրողների հետ զրույցում ասաց Հայաստանի բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարար Վահագն Խաչատրյանը։
«Մենք հենց այսպիսի գործընթացի ականատեսն ենք։ Շրջելով մի քանի տաղավարներով՝ մտածեցի մի քանի գաղափարներ կիրառել, հատկապես՝ կադրերի հավաքման ոլորտում։ Պայմանավորվածություն ձեռք բերվեց, որ փորձենք օգտագործել այս հնարավորությունները մեր նախարարությունում։ Նման համակարգ ունենալը շատ կարեւոր է։
Ցուցահանդես այցելության ժամանակ փորձեցի հասկանալ, թե ինչպես կարելի է ընկերությունների ներկայացրած գաղափարները կիրառել Հայաստանում։ Ուրախալի է, որ շատ կազմակերպություններ աշխատում են արտահանման նպատակով, այսինքն՝ նրանց գաղափարներն ու ծրագրերը ներկայացուցչական են ոչ միայն Հայաստանում, այլեւ Հայաստանից դուրս։ Պետք է արձանագրել, որ ընկերությունների միջեւ մրցակցություն է զարգանում։ Կան կազմակերպություններ, որոնք աշխատել են պետական ​​կառույցների հետ, հետո հայտնվել է մեկ ուրիշը, որն ավելի արդյունավետ առաջարկով է հանդես եկել։ Ընդ որում, առաջին ընկերությունը որոշել է ոչ թե լքել Հայաստանը, այլ հակառակը՝ ընդլայնվել։ Մրցակցությունն ինքնին հեռանկարներ է բացել, եւ այդ ընկերությունն այժմ աշխատում է արտասահմանյան պատվերների համար:
Ոգեւորիչ է նաեւ երեխաների մասնակցությունը։ Այստեղ ներկայացված են նաեւ նախարարությունից աջակցություն ստացած ընկերությունները։ Սա այն դեպքն է, երբ մենք գործընկերներ ենք փնտրում՝ որպես պետություն մեր ծառայություններն առաջարկելու համար։ Հաջորդ տարի մենք ուղիղ աջակցությունից կանցնենք այլ ձեւաչափի։ Ավելի շատ մարդ, ավելի շատ ընկերություններ պետք է ներգրավվեն դրսից, քանի որ միջոցառման նպատակներից մեկն արտաքին աշխարհին հայկական ընկերությունների կողմից առաջարկվող արտադրությունն ու ծառայությունները ներկայացնելն է»,- ընդգծեց Վահագն Խաչատրյանը։
Նրա խոսքով՝ Հայաստանի կառավարության առջեւ խնդիր է դրված օգնել բարձր տեխնոլոգիական ընկերություններին ենթակառուցվածքների մասով:
«Գերարագ, որակյալ ինտերնետի հասանելիությունը կարեւոր է բոլորի համար, քանի որ առանց դրա այդ ընկերությունների աշխատանքը ոչ մի արժեք չի ունենա։ Կառավարության հաջորդ տարվա նպատակներից մեկը հենց այս ուղղությամբ աշխատանքներ սկսելն է»,- հավելեց նախարարը։
Նշենք, որ Digitec Expo-ն, որն անցկացվում է արդեն 16-րդ անգամ, կազմակերպվում է DigiWeek2021-ի շրջանակներում։ Այն ամենամեծը դարձավ նախորդ բոլոր ցուցահանդեսներից՝ ավելի քան 1400 քառակուսի մետր տարածքով եւ ավելի քան 100 ընկերությունների մասնակցությամբ։

Масштабы организованного мероприятия, которое проводится уже не в первый раз, беспрецедентны. В целом все впечатляет. Самое главное, что в Армении есть та среда, в которой отдельные организации, отдельные личности получили возможность реализовать свои идеи, наладить свое производство. Об этом в беседе с журналистами во время открытия ежегодной выставки Digitec Expo в Ереване 29 октября заявил министр высокотехнологичной промышленности Армении Ваагн Хачатурян.
«Мы являемся свидетелями именно такого процесса. Обойдя несколько павильонов, задумался над тем, чтобы применить несколько идей, особенно в сфере подбора кадров. Достигнута договоренность о том, чтобы попытаться применить эти возможности в нашем министерстве. Наличие такой системы очень важно.
В ходе визита на выставку попытался понять, насколько представленные компаниями идеи могут быть применены в Армении. Отрадно, что многие организации работают на экспорт, то есть их идеи и программы представительны не только в Армении, но и за пределами Армении. Необходимо зафиксировать, что между компаниями разворачивается конкуренция. Есть организации, которые работали с государственными структурами, а потом появилась другая, выступившая с более эффектным предложением. При этом первая компания решила не покидать Армению, а наоборот, расширяться. Конкуренция сама по себе открыла перспективы, и данная компания сейчас работает уже на зарубежные заказы.
Воодушевляет также участие детей. Здесь представлены также компании, которые получили поддержку Министерства. Это тот случай, когда мы ищем партнеров, чтобы как государство предложить свои услуги. В следующем году мы перейдем от прямой поддержке к другому формату. Из-за рубежа нужно привлекать больше людей, больше компаний, поскольку одна из целей мероприятия - представить внешнему миру производство и услуги, которые предлагают армянские компании»,- подчеркнул Ваагн Хачатурян.
По его словам, перед Правительством Армении стоит задача помочь высокотехнологичным компаниями с точки зрения инфраструктуры.
«Для всех важен доступ к высокоскоростному, качественному интернету, поскольку без этого работа этих компаний не будет иметь никакой ценности.
Одной из целей Правительства на следующий год является как раз начать работу в этом направлении»,- добавил министр.
Отметим, что выставка Digitec Expo, проводимая в 16-ый раз, организована в рамках DigiWeek2021. Она стала самой крупной из всех предыдущих выставок с площадью более 1400 квадратных метров и с участием более 100 компаний.