Մենք գործողություններ ենք սպասում Վաշինգտոնի կողմից։ Այս մասին հայտարարել է Իրանի ԱԳՆ ներկայացուցիչ Սաիդ Խատիբզադեն, փոխանցում է Tasnim-ը։
Նրա խոսքով՝ համաձայնության կարելի է հասնել հնարավորինս կարճ ժամկետում, եթե ԱՄՆ-ը իրանական միջուկային համաձայնագրի վերսկսման պատշաճ ծրագիր ներկայացնի եւ հրաժարվի նախկին նախագահ Դոնալդ Թրամփի կողմից սահմանված պատժամիջոցները պահպանելու քաղաքականությունից: «Մենք գործողություններ ենք սպասում Վաշինգտոնից»,- հավելել է Իրանի ներկայացուցիչը։
Խատիբզադեն նշել է, որ ամերիկացի պաշտոնյաների «պարադոքսալ հայտարարությունները» պատճառ են դարձել, որ Վիեննայում բանակցությունները ձախողվեն՝ հավելելով, որ ԱՄՆ-ը շարունակում է մի կողմից՝ Իրանի վրա առավելագույն ճնշման քաղաքականությունը, մյուս կողմից՝ խոսում է պատժամիջոցների վերացման մասին։
«Ապօրինի պատժամիջոցների չեղարկումը չի պահանջում նման բարդություն, նախաբան, վերջաբան կամ կանաչ, դեղին ու կարմիր ցուցակների կազմում»,- ասել է նա։
ԻԻՀ արտգործնախարարության ներկայացուցիչն ընդգծել է, որ Համատեղ համապարփակ գործողությունների ծրագրից ԱՄՆ-ի դուրս գալուց հետո Թեհրանն ու Վաշինգտոնը ուղղակի կամ անուղղակի շփումներ չեն ունեցել։ «Բնականաբար, (ԱՄՆ-ի հետ) որեւէ ձեւով եւ ձեւաչափով բանակցություններ չեն լինի, քանի դեռ ԱՄՆ-ը չի շտկել իրավիճակը»։

If the US attends the talks on the revival of the 2015 nuclear deal with the right plan and abandons the policy of sanctions, an agreement on Washington’s return to the JCPOA and the termination of sanctions will be made immediately, the Iranian Foreign Ministry’s spokesman said, Tasnim reports.
“Everybody can rest assured that an agreement on how the US would rejoin the JCPOA and on the effective removal of sanctions, all at once, could be made immediately if the US comes to Vienna with a proper executive plan, abandons its previous policy of maintaining part of sanctions imposed by Trump, and does not waste the energy and time of others,” Saeed Khatibzadeh said at a press conference on Monday. “We are waiting for action from Washington,” the Iranian spokesman added.
Slamming the American officials’ “paradoxical remarks” as a reason why the Vienna talks have not yielded results, Khatibzadeh said the US proceeds with the policy of maximum pressure on Iran on the one hand, and talks about the removal of sanctions on the other hand.
“The lifting of illegal (US) sanctions did not require so much complexity, preface, epilogue, or making green, yellow and red lists,” he noted.
The spokesman emphasized that Tehran and Washington have not had any direct or indirect contacts after the US’ withdrawal from the Joint Comprehensive Plan of Action, reiterating that the US is held culpable for the violation of the UNSC Resolution and disruption of Iran’s economic and trade interaction. “Naturally, there will be no talks (with the US) in any shape and format as long as the US does not make up for them.”