Արտաքին գործերի նախարար Ջեյհուն Բայրամովը բացատրել է, թե ինչու է Ադրբեջանն ընտրել ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման ռազմական ճանապարհը։
Ըստ ԱՊԱ-ի` Ջ.Բայրամովը նշել է, որ «հակառակ կողմն ընտրել է մեր ժողովրդի ու պետության դեմ ագրեսիայի եւ ռազմական սադրանքների ուղին` այս քաղաքական գործընթացի արգելակման, դրա արհեստական ​​ձգձգման հարթությունից»։
«Բնականաբար, սա, եթե կարելի է այդպես ասել, լցվել է Ադրբեջանի համբերության բաժակը։ Մեր երկրի սահմանադրությանը եւ ՄԱԿ-ի կանոնադրությանը համապատասխան, միջազգային մարդասիրական իրավունքի բոլոր պահանջներին համապատասխան՝ Ադրբեջանը հակահարձակողական օպերացիա սկսեց։ 44-ամյա\ պետք է լինի 44-օրյա\ Հայրենական պատերազմի արդյունքում, օկուպացիայից ազատագրվեցին մեր 7 շրջանները, Շուշա քաղաքը, այդ թվում՝ մեր 9 քաղաքները եւ հարյուրավոր բնակավայրեր։ Ադրբեջանը վերականգնեց միջազգային փաստաթղթերում նշված իր սահմանները՝ հայ-ադրբեջանական եւ իրանա-ադրբեջանական պետական ​​սահմանները»։
Ադրբեջանցի նախարարի անկեղծությունը, ով հրապարակավ ընդունեց ագրեսիայի փաստը, որը նա «հակահարձակողական օպերացիա» է կոչում, աննախադեպ է։ Փաստորեն, Բայրամովը խոստովանեց, որ Ադրբեջանը խախտել է միջազգային իրավունքի բոլոր հնավարոր եւ անհնարին նորմերը՝ ագրեսիայի ակտ կատարելով Լեռնային Ղարաբաղի խաղաղ բնակչության դեմ։ Միաժամանակ, ադրբեջանցի նախարարը անազնիվ է, խոսելով «միջազգային փաստաթղթերում նշված սահմանների վերականգնման մասին»։ Չլինելով ԱԽՍՀ իրավահաջորդը՝ Ադրբեջանը չունի իրավական հիմք Խորհրդային Ադրբեջանի սահմաններին հավակնելու համար։

Minister of Foreign Affairs of Azerbaijan Jeyhun Bayramov explained why Azerbaijan chose to settle the Nagorno-Karabakh conflict militarily.
According to APA, Bayramov stated that “the opposite side chose the path of aggression and military provocations against our people and state, from the dimension of blockage and artificial delay of the political process”.
“This obviously was the last straw for Azerbaijan, if we can refer to it as such. In accordance with the Constitution of Azerbaijan and the United Nations Charter and all the requirements of international humanitarian law, Azerbaijan launched an operation for counterattack. As a result of the 44-year [it should be 44-day] Patriotic War, our 7 regions, the city of Shushi, including our nine cities and hundreds of settlements were liberated from occupation. Azerbaijan restored its borders specified in international documents, that is, the Armenian-Azerbaijani and Iranian-Azerbaijani borders,” he said.
The sincerity of the Azerbaijani minister, who publicly accepted the fact of aggression which he refers to as “an operation for counterattack”, is unprecedented. With this, Bayramov admitted that Azerbaijan has violated all the possible and impossible norms of international law by committing an act of aggression against the peaceful civilians of Nagorno-Karabakh. At the same time, the Azerbaijani minister is insincere when he talks about “the restoration of the borders specified in international documents”. Since it is not the legal successor of the Soviet Socialist Republic of Azerbaijan, Azerbaijan has no legal ground to have pretensions for the borders of Azerbaijan.