Մեծ Բրիտանիան չի կարող մեղադրել ուրիշներին, քանի դեռ «պատասխան չի տվել» Իրաքի համար: Այդ կարծիքն է հայտնել Ռուսաստանի ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան Տելեգրամյան իր էջում՝ մեկնաբանելով Բրիտանիայի ԱԳՆ Էլիզաբեթ Թրասի հայտարարությունը լեհ-բելառուսական սահմանին ճգնաժամի մեջ Ռուսաստանի պատասխանատվության մասին, գրում է Գազետա-ն:
«Բրիտանիան կրում է հստակ պատմական պատասխանատվություն ամեն ինչի համար, ինչն այսուհետ տեղի է ունենում տարածաշրջանում՝ իրաքցի զոհեր, Իրաքի պետականության քայքայում, փախստականների անվերջ հոսքեր, ԻՊ-ի ստեղծում, այդ տարածքում հումանիտար աղետներ: Եւ քանի դեռ Լոնդոնը պատասխան չի տվել իր հանցագործությունների համար, նրա պաշտոնական ներկայացուցիչներն ինչ-որ մեկին մեղադրելու որեւէ իրավունք չունեն»,-ասել է Զախարովան:
Նա հայտարարել է, որ Մեծ Բրիտանիայի 45 հազար զինվոր օգնել է ԱՄՆ-ին օկուպացնել Իրաքը, զբաղվել տեղաբնակների սպանություններով եւ թալանել երկրի հարստությունը:

Великобритания не может обвинять других, пока «не ответит» за Ирак. Такое мнение официальный представитель МИД России Мария Захарова опубликовала в своем Telegram, прокомментировав заявление главы внешнеполитического ведомства Британии Элизабет Трасс об ответственности России в кризисе на польско-белорусской границе, пишет «ГазетаРу».
«Британия несет четкую историческую ответственность за все, что с этого момента происходит в регионе: гибель иракцев, разрушение государственности Ирака, нескончаемые потоки беженцев, появление ИГИЛ (организация запрещена в России), гуманитарные катастрофы в этой части света. И пока Лондон не ответит за свои преступления, у его официальных представителей нет никакого права кого бы то ни было обвинять», — сказала Захарова.
Она заявила, что 45 тыс. солдат Великобритании «помогали США оккупировать» Ирак, заниматься убийствами местных жителей и «разворовывать» богатства страны.