Մեծ Բրիտանիան չի կարող մեղադրել ուրիշներին, քանի դեռ «պատասխան չի տվել» Իրաքի համար: Այդ կարծիքն է հայտնել Ռուսաստանի ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան Տելեգրամյան իր էջում՝ մեկնաբանելով Բրիտանիայի ԱԳՆ Էլիզաբեթ Թրասի հայտարարությունը լեհ-բելառուսական սահմանին ճգնաժամի մեջ Ռուսաստանի պատասխանատվության մասին, գրում է Գազետա-ն:
«Բրիտանիան կրում է հստակ պատմական պատասխանատվություն ամեն ինչի համար, ինչն այսուհետ տեղի է ունենում տարածաշրջանում՝ իրաքցի զոհեր, Իրաքի պետականության քայքայում, փախստականների անվերջ հոսքեր, ԻՊ-ի ստեղծում, այդ տարածքում հումանիտար աղետներ: Եւ քանի դեռ Լոնդոնը պատասխան չի տվել իր հանցագործությունների համար, նրա պաշտոնական ներկայացուցիչներն ինչ-որ մեկին մեղադրելու որեւէ իրավունք չունեն»,-ասել է Զախարովան:
Նա հայտարարել է, որ Մեծ Բրիտանիայի 45 հազար զինվոր օգնել է ԱՄՆ-ին օկուպացնել Իրաքը, զբաղվել տեղաբնակների սպանություններով եւ թալանել երկրի հարստությունը:

Great Britain cannot blame others until it "answers" for Iraq. This opinion was expressed by the official representative of the Russian foreign ministry, Maria Zakharova, on her Telegram account—and commenting on the statement by British foreign secretary Elizabeth Truss on Russia's accountability in the current refugee crisis on the Polish-Belarusian border, Gazeta writes.
"Britain bears a clear historical responsibility for everything that is happening in the region from now on: the Iraqi casualties, the collapse of the Iraqi state, the endless flow of refugees, the creation of the Islamic State, the humanitarian catastrophes in that area. And unless London answers for its crimes, its official representatives have no right to accuse anyone," Zakharova noted.
She added that 45,000 British troops had helped the United States occupy Iraq, kill locals, and plunder the country's wealth.