Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի գլխավորությամբ տեղի է ունեցել Անվտանգության խորհրդի նիստ, որին բացի ԱԽ անդամներից մասնակցել են նաև Ազգային ժողովի նախագահ Ալեն Սիմոնյանը, վարչապետի աշխատակազմի ղեկավար Արայիկ Հարությունյանը և Ազգային ժողովի «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության ղեկավար Հայկ Կոնջորյանը:
«Երեկվանից մենք այս կազմով տարբեր ձևաչափերով մի քանի անգամ հանդիպումներ և քննարկումներ ենք ունեցել: Քննարկումների առարկան եղել է հայ-ադրբեջանական սահմանի արևելյան տեղամասերից մեկում ադրբեջանական զորքերի կողմից Հայաստանի Հանրապետության տարածք ներխուժման փաստը: Այսօր մեր նիստի նպատակը մեր քննարկումներն ամփոփելն է, նաև մեր հանրությանն ամբողջական տեղեկատվություն տալը տեղի ունեցած իրադարձությունների մասին», - նիստի սկզբում հայտարարել է վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
Նա ասել է, թե որոշում է կայացրել Արշակ Կարապետյանին ազատել Հայաստանի Հանրապետության պաշտպանության նախարարի պաշտոնից և այդ պաշտոնում նշանակել Սուրեն Պապիկյանին։
«Այս որոշումը կայացվել է երեկվանից ծավալվող իրադարձությունների վերլուծության արդյունքում: Ես պարոն Կարապետյանին առավոտյան հրավիրել եմ և շնորհակալություն հայտնել ՀՀ պաշտպանության նախարարի պաշտոնում իր կատարած աշխատանքի համար, ասել եմ, որ գնահատում եմ կատարված աշխատանքը, բայց այս պահին իրադրությունն ինձ հանգեցրել է որոշման, որ պիտի Պաշտպանության նախարարի փոփոխություն տեղի ունենա:
Այսօր մենք նախ կլսենք Գլխավոր շտաբի պետի՝ պարոն Դավթյանի զեկույցը ստեղծված իրադրության և ընդհանուր առմամբ օպերատիվ իրավիճակի մասին, նաև իրավիճակի վերլուծություն կանենք և մի քանի ուղղություններով կփորձենք որոշում կայացնել Հայաստանի Հանրապետության անվտանգության, տարածքային ամբողջականության և ինքնիշխանության պաշտպանությանն ուղղված մեր գործողությունների վերաբերյալ», - ասել է Փաշինյանը։

A meeting of the Security Council of Armenia, and chaired by Prime Minister Nikol Pashinyan, took place Monday.
"Since yesterday, we have had several meetings and discussions with this makeup in various formats. The subject of discussions was the fact of the Azerbaijani troops’ invasion into the territory of the Republic of Armenia at one of the eastern parts of the Armenian-Azerbaijani border. The purpose of our sitting today is to sum up our [aforesaid] discussions, as well as to give our public complete information about the events that took place," the Prime Minister stated at the beginning of this meeting.
Also, Pashinyan said that he had made a decision to dismiss Arshak Karapetyan from the post of Minister of Defense and to appoint—now former deputy PM—Suren Papikyan to this post.
"This decision was made as a result of the analysis of the events unfolding since yesterday. I invited Mr. Karapetyan in the morning and thanked [him] for his work carried out as Minister of Defense of the Republic of Armenia. I said that I appreciate the work done, but at this moment the situation has led me to decide that there shall be a change of Minister of Defense," Pashinyan added.