ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը նոյեմբերի 16-ին ընդունել է Հայաստանում Մեծ Բրիտանիայի եւ Հյուսիսային Իռլանդիայի Միացյալ Թագավորության արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Ջոն Գալագերին:
ԱԺ-ից NEWS.am-ին հայտնում են, որ ԱԺ նախագահն ընդգծել է Միացյալ Թագավորության հետ բազմակողմ հարաբերություններն ընդլայնելու անհրաժեշտությունը: Նա շեշտել է Ազգային ժողովի դերը կառուցողական քաղաքական երկխոսության զարգացման գործում:
ԱԺ նախագահը բարձր է գնահատել Միացյալ Թագավորության մասնակցությունը եւ ֆինանսական աջակցությունը 2019թ.-ից իրագործվող ՀՀ Ազգային ժողովին օժանդակության «Ժամանակակից խորհրդարան` ժամանակակից Հայաստանի համար» ծրագրին: Այն իրականացվում է ՄԱԿ-ի Զարգացման ծրագրի (ՄԱԶԾ) հայաստանյան գրասենյակի կողմից, որի շրջանակներում աջակցություն է ցուցաբերվում նաեւ աշխատակազմի փորձագիտական, վերլուծական կարողությունների զարգացմանը:
Շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության համար` դեսպանը հավաստիացրել է, որ անկախ ԵՄ-ից Միացյալ Թագավորության դուրս գալու հանգամանքից` շարունակվելու է CEPA-ով նախանշված ոլորտներում համագործակցությունը Հայաստանի հետ` որպես ԵՄ-Հայաստան Համապարփակ եւ ընդլայնված գործընկերության համաձայնագիրը ստորագրած եւ վավերացրած պետություն:
Զրուցակիցներն անդրադարձել են տարածաշրջանային անվտանգությանը եւ կայունությանը վերաբերող հարցերի: Այս համատեքստում խոսելով վերջին օրերին սահմանային իրավիճակի սրացումից` երկուստեք ընդգծվել է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության մանդատի ներքո Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության տեւական ու համապարփակ կարգավորման կարեւորությունը:
Կողմերը քննարկել են նաեւ հայ-բրիտանական միջպետական համագործակցության զարգացման եւ ընդլայնման գործում օրենսդիր մարմինների միջեւ հարաբերությունների ակտիվացման հեռանկարները:

YEREVAN. – President of the National Assembly (NA) of Armenia, Alen Simonyan, on Tuesday received UK Ambassador John Gallagher, the NA informed Armenian News-NEWS.am.
The NA President underlined the necessity of expanding the multi-lateral relations with the United Kingdom. He stressed the role of the National Assembly in the development of the constructive political dialogue.
The NA President highly appreciated the participation and the financial support of the United Kingdom in the Project ‘Modern Parliament for a Modern Armenia’ (MAP) assistance to the RA National Assembly being implemented from 2019. It is carried out by the UNDP Armenia Office, within the framework of which support is also shown to the development of expert, analytical capacities of the Staff.
Thanking the Parliament Speaker for the reception, the Ambassador assured that irrespective of the circumstance of the exit of the United Kingdom from the EU would continue the cooperation with Armenia in the spheres outlined by the Comprehensive and Enhanced Partnership Agreement (CEPA) as a state signed and ratified the EU-Armenia CEPA.
The interlocutors touched upon the issues on regional security and border situation. In this context speaking about the escalation of the border situation in recent days, both sides underlined the importance of the lasting and comprehensive settlement of the Nagorno-Karabakh (Artsakh) conflict under the mandate of the OSCE Minsk Group Co-Chairmanship.
The sides also discussed the perspectives of development of the Armenian-British inter-state cooperation and activation of relations between the legislative bodies.