Հայ-ադրբեջանական սահմանի արևելյան հատվածում տեղակայված հայկական դիրքերի ուղղությամբ ադրբեջանական հարձակման հետևանքով հայկական կողմն ունի 15 զոհ, ևս 7 անձ գերեվարվել է։ «Ազատություն» ռադիոկայանի հետ հարցազրույցում ասել է Ազգային ժողովի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի նախագահ Էդուարդ Աղաջանյանը։
«Մեր ունեցած տեղեկատվության համաձայն, զինվորականների շրջանում, դեռևս չհաստատված տվյալներով, այս պահին կա 15 զոհ և 7 գերեվարված անձ։ Նաև մեր տվյալներով բավականին մեծ կորուստներ են կրել Ադրբեջանի զինված ուժերը»,- ասել է նա։
Աղաջանյանի տեղեկացմամբ՝ պաշտպանական գործողությունների ժամանակ Հայաստանի զինված ուժերը խոցել են հակառակորդի չորս զրահափոխադրիչ (БТР) և մեկ «Ուրալ»։

As a result of Azerbaijan’s attack on the Armenian military posts deployed in the eastern direction of the Armenian-Azerbaijani border, the Armenian side has 15 casualties, and another 7 servicemen are captured. This is what Chair of the Standing Committee on Foreign Relations of the National Assembly of Armenia Eduard Aghajanyan said during an interview with RFE/RL Armenian Service.
“Based on our information, according to information that has yet to be confirmed, among the soldiers, there are 15 casualties and 7 captured servicemen. Also, based on our data, the Armed Forces of Azerbaijan have suffered quite a lot of casualties,” he added.
According to Aghajanyan, during the defense operations, the Armed Forces of Armenia downed four Armored Personal Carriers (BTRs) and one Ural of the adversary.