Նոյեմբերի 16-ին Անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արմեն Գրիգորյանն ընդունել է Հայաստանի Հանրապետությունում Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների դեսպան Լին Թրեյսիին: Այս մասին NEWS.am-ին հայտնում են Անվտանգության խորհրդի գրասենյակից:
Ա. Գրիգորյանը ներկայացրել է ադրբեջանական զինված ուժերի հարձակման հետևանքով հայ-ադրբեջանական սահմանին ստեղծված օպերատիվ մարտավարական իրավիճակը: ԱԽ քարտուղարն ընդգծել է, որ Ադրբեջանի այս  գործողությունները հարված են ուղղված Հայաստանի ժողովրդավարությանը:
Ա.  Գրիգորյանը վերահաստատել է հայկական կողմի դիրքորոշումն առ այն, որ զորքերը պետք է հայելային տարբերակով հետ քաշվեն մինչև 2021թ. մայիսյան ներխուժմանը նախորդող դիրքերը: ԱԽ քարտուղարը նաև նշել է, որ Հայաստանը պատրաստ է սկսել սահմանագծման և սահմանազատման գործընթացը, որը, սակայն, Լեռնային Ղարաբաղի հիմնահարցի հետ առնչություն չունի:

Secretary of the Security Council of Armenia Armen Grigoryan today received U.S. Ambassador to Armenia Lynne Tracy, as reported the Security Council Bureau.
Grigoryan presented the operative-tactical situation created on the Armenian-Azerbaijani border as a result of the attack of the Azerbaijani Armed Forces and emphasized that these actions of Azerbaijan are a blow to Armenia’s democracy.
Grigoryan reaffirmed the Armenian side’s stance that the troops need to retreat to the positions preceding the invasion in May 2021 in a mirrored way and added that Armenia is ready to start the process of demarcation and delimitation which, however, has nothing to do with the Nagorno-Karabakh issue.