Միջազգային ահաբեկչական կազմակերպությունների դեմ պայքարի խնդիրները ստիպում են ԱՊՀ երկրների ռազմական գերատեսչությունների միջեւ փոխգործակցության նոր ձեւեր փնտրել եւ գտնել, ասել է ՌԴ պաշտպանության փոխնախարար Դմիտրի Բուլգակովը, փոխանցում է «ՌԻԱ Նովոստի»-ն։
«Այսօր մեր առջեւ ծառացած ամենակարեւոր խնդիրը Համագործակցության անվտանգության համակարգում ռազմական համագործակցության դերի բարձրացումն է, դիմակայությունը միջազգային ահաբեկչությանը եւ այլ ռազմական մարտահրավերներին: Ազգային զինված ուժերի շահերից ելնելով` փորձարկվում են համագործակցության նոր ձեւեր, համակարգված կերպով դաշտային ուսուցման եւ ռազմական մասնագիտական ​​պատրաստության միջոցառումներ են իրականացվում»,- ասել է Բուլգակովը:
Նրա խոսքով` ԱՊՀ գործընկերների միջեւ «պահպանվում են ռազմական ոլորտում հարաբերությունների զարգացման դինամիկան եւ ընդհանուր վեկտորը»։ Այսօր ակնհայտ է, որ անվտանգությունը հնարավոր է ապահովել միայն համատեղ ջանքերով եւ համաձայնեցված գործողություններով, ընդգծել է զորավարը։
Ամփոփելով՝ Բուլգակովը նշել է, որ նիստն անցել է փոխըմբռնման մթնոլորտում եւ կնպաստի զարգացման ռազմավարության եւ զորքերի նյութատեխնիկական աջակցության կազմակերպման վերաբերյալ տեսակետների հետագա մերձեցմանը:

Задачи борьбы с международными террористическими организациями заставляют искать и находить новые формы взаимодействия между военными ведомствами стран Содружества Независимых Государств (СНГ), заявил заместитель министра обороны РФ Дмитрий Булгаков, передает РИА Новости
«Важнейшей задачей, стоящей перед нами сегодня, является повышение роли военного сотрудничества в системе обеспечения безопасности Содружества, противодействии международному терроризму и иным вызовам военного характера. В интересах национальных вооруженных сил апробируются новые формы сотрудничества, системно проводятся мероприятия по полевой выучке и военно-профессиональной подготовке», - сказал Булгаков.
По его оценке, между партнерами по СНГ «сохраняется динамика и общий вектор развития отношений в военной сфере». Сегодня очевидно, что обеспечить безопасность можно только совместными усилиями и согласованными действиями, подчеркнул военачальник.
Подводя итоги, Булгаков, как председатель ВТК при СМО СНГ, сказал, что заседание прошло в атмосфере взаимопонимания и будет способствовать дальнейшему сближению взглядов на стратегию развития и организацию материально-технического обеспечения войск.