ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը կարեւորել է Ռուսաստանի Դաշնության եւ ՉԺՀ-ի համագործակցությունը գիտատեխնիկական եւ ինովացիոն ոլորտներում՝ երկու երկրների միջեւ համապարփակ գործընկերության եւ ռազմավարական փոխգործակցության շրջանակներում, հայտնում է ՏԱՍՍ-ը։
Շնորհավորելով ռուս-չինական գիտատեխնիկական եւ նորարարական համագործակցության տարիների փակման արարողության մասնակիցներին եւ հյուրերին՝ երկրի ղեկավարը վստահություն է հայտնել, որ այս միջոցառումների ընթացքում իրականացված համատեղ արդյունավետ աշխատանքն էլ ավելի կամրապնդի փոխշահավետ համագործակցությունը երկու երկրների միջեւ:
«Այս լայնածավալ, համապարփակ միջպետական նախագիծը լիովին ցույց տվեց գիտատեխնիկական եւ ինովացիոն ոլորտներում համագործակցության կարեւորությունը համապարփակ գործընկերության եւ ռազմավարական փոխգործակցության շրջանակներում, որը գոյություն ունի Ռուսաստանի Դաշնության եւ Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետության միջեւ»,- ասել է ՌԴ նախագահն ուրբաթ Կրեմլի կայքում հրապարակված հաղորդագրության մեջ:
Պուտինն ընդգծել է, որ միջտարեկան ծրագրի հիմնական մասն իրականացվել է՝ չնայած համավարակի պատճառով սահմանափակումներին։ «Հատկանշական իրադարձություններ էին «ՆԻԿԱ» մեգագիտության դասընթացին Չինաստանի մասնակցության, ինչպես նաեւ Մոսկվայի պետական համալսարանի եւ Պեկինի համալսարանի կողմից ռուս-չինական մաթեմատիկական կենտրոնի բացման մասին պայմանավորվածությունները»,- ասվում է շնորհավորական ուղերձում։
Ռուսաստանի Դաշնության նախագահը նշել է, որ ռուս-չինական գիտատեխնիկական եւ նորարարական համագործակցության տարիների շրջանակներում անցկացվել են հազարից ավելի միջոցառումներ՝ համաժողովներ, ֆորումներ, սեմինարներ, ցուցահանդեսներ, մշակվել են համատեղ գիտական եւ կրթական ծրագրեր, պայմանագրեր են կնքվել լաբորատորիաների ստեղծման վերաբերյալ, որոնք հետազոտություններ են իրականացնելու մաթեմատիկայի, քիմիայի, օվկիանոսագիտության եւ նորարարական նյութերի բնագավառում։
«Վստահ եմ, որ նման արդյունավետ համատեղ աշխատանքն ավելի կամրապնդի մեր երկրների միջեւ փոխշահավետ համագործակցությունը շատ կարեւոր ոլորտներում»,- ասված է Պուտինի ուղերձում։

Russian President Vladimir Putin notes the importance of cooperation between Russia and China in scientific, technical, and innovation spheres within the comprehensive partnership and strategic interaction between the two states, TASS reported.
In his congratulations to the participants and guests of the closing ceremony of the years of Russian-Chinese scientific, technical, and innovative cooperation, the head of state expressed confidence that the productive joint work carried out during these events would further strengthen mutually beneficial cooperation between the two countries.
This large-scale, comprehensive interstate project has fully demonstrated the importance of cooperation in scientific, technical, and innovation spheres within the framework of the comprehensive partnership and strategic interaction that exist between Russian and the People's Republic of China, the Russian leader's message published on Friday site of the Kremlin.
Putin noted that the main part of the cross-year program was implemented, despite the restrictions due to the pandemic.
The President of Russia noted that within the framework of the years of Russian-Chinese scientific, technical and innovative cooperation, more than a thousand events have been held - conferences, forums, seminars, exhibitions, joint scientific and educational programs have been developed, agreements have been signed on the creation of laboratories that will conduct research in the field of mathematics, chemistry, oceanology, and innovative materials.