Թալիանդի իշխանությունները նախատեսում են թողարկել թվային թոքեններ զբոսաշրջիկների համար: Հարուստ զբոսաշրջիկների միջոցով Թաիլանդը հույս ունի վերականգնել զբոսաշրջության ոլորտը կորոնավիրուսային սահմանափակումներից հետո, գրում է Forbes-ը:
Թաիլանդի Զբոսաշրջության վարչության (ТАТ) ղեկավարը Յութասաք Սուպասորնը հայտարարել է, որ նրա վարչությունը համագործակցում է ազգային կարգավորիչների եւ տեղական կրիպտոարժույթի բորսայի հետ զբոսաշրջիկների համար թվային թոքենները թողարկելու նպատակով: Նրա խոսքով՝ դա կօգնի փոխհատուցել համավարակի հետեւանքով 80 միլիարդ դոլարի չափով կորած եկամուտները, համարում է Bloomberg-ը:
ТАТ-ի ղեկավարը հույս ունի, որ երկիր կժամանեն կրիպտոարժույթի միջոցով հարստացած մարդիկ: «Եթե նրանք կարողանան այստեղ օգտագործել կրիպտոարժույթն առանց այն փոխանակելու անհրաժեշտության կամ վճարել հարկերը, ապա նրանց հարմար կլինի»,-ասել է նա:
Դեռեւս Թաիլանդը չի ընդունում կրիպտոարժույթները՝ որպես վճարային միջոց, սակայն հաջորդ տարի ТАТ-ը կստեղծի նոր ստորաբաժանում սեփական կրիպտոարժույթը ստեղծելու համար, ասել է Սուփասորնը:
Համավարակի պատճառով Թաիլանդը փակել է սահմաններն ավելի քան մեկ տարով եւ բացել միայն անցած ամիս պատվաստված զբոսաշրջիկների համար: Զբոսաշրջությունը կվերականգնի լիարժեք ծավալները 2024 թվականին, հայտարարել է ТАТ-ի ղեկավարը: Հաջորդ տարի նա պատրաստվում է ներգրավել բարձր եկամուտներ ունեցող 1 միլիոն զբոսաշրջիկ:

Власти Таиланда планируют выпустить цифровые токены для туристов. При помощи богатых путешественников Таиланд надеется восстановить туристическую индустрию после коронавирусных ограничений, пишет Forbes.
Глава Туристического управления Таиланда (ТАТ) Ютасак Супасорн заявил, что его ведомство сотрудничает с национальными регуляторами и местной криптовалютной биржей, чтобы выпустить цифровые токены для путешествий. По его словам, это поможет возместить $80 млрд потерянных доходов в результате пандемии, сообщает Bloomberg.
Глава ТАТ надеется, что в страну приедут разбогатевшие на криптовалюте люди. «Если они смогут использовать здесь криптовалюту без необходимости ее обменивать или оплачивать налоги, то им будет удобно», — сказал он.
Пока Таиланд не признает криптовалюты в качестве платежного средства, но в следующем году ТАТ создаст новое подразделение для выпуска собственной криптовалюты, сказал Супасорн. По его словам, он уже ведет переговоры с Комиссией по ценным бумагам и биржами, Банком Таиланда и крупнейшей национальной криптовалютной биржей.
Из-за пандемии Таиланд закрыл границы более чем на год, прежде чем вновь открыться для вакцинированных путешественников с прошлого месяца. Туризм вернется к допандемийному уровню в 2024 году, заявил глава ТАТ. В следующем году он планирует привлечь 1 млн туристов с высокими доходами.