Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը Թեհրանին կոչ է արել կառուցողական բանակցություններ վարել միջուկային ծրագրի շուրջ՝ վերականգնելու Իրանի միջուկային ծրագրի վերաբերյալ Գործողությունների համատեղ համապարփակ ծրագիրը (ԳՀՀԾ): Այս մասին հայտնում է Agence France-Presse-ը։
Մակրոնը Իրանի նախագահ Իբրահիմ Ռայիսիի հետ զրույցում նշել է, որ «Փարիզը կողմ է, որ Թեհրանը վերադառնա ԳՀՀԾ-ով ստանձնած իր պարտավորություններին, եւ ԱՄՆ-ը վերադառնա այդ գործարքին»։
Ֆրանսիայի նախագահն ընդգծել է բանակցություններին Իրանի կառուցողական մասնակցության անհրաժեշտությունը։
Իրանի միջուկային ծրագրի շուրջ բանակցությունների յոթերորդ փուլը սկսվել է նոյեմբերի 29-ին Վիեննայում։ Բանակցությունները դադարեցվել էին այս տարվա հունիսին Իրանում ընտրությունների պատճառով։ Ինչպես նշել է Վիեննայում միջազգային կազմակերպություններում Ռուսաստանի Դաշնության մշտական ներկայացուցիչ Միխայիլ Ուլյանովը, Իրանի համատեղ հանձնաժողովի եւ միջազգային միջնորդների «հնգյակի» (Ռուսաստան, Մեծ Բրիտանիա, Գերմանիա, Չինաստան եւ Ֆրանսիա) հանդիպումը բավականին հաջող է սկսվել, բանակցողները պայմանավորվել են հետագա քայլերի շուրջ։

French President Emmanuel Macron called on Tehran to hold constructive talks on its nuclear program to restore the Joint Comprehensive Plan of Action (JCPOA) on Iran's nuclear program, Agence France-Presse reports.
In a conversation with Iranian President Ebrahim Raisi, Macron said that Paris is in favor of Tehran returning to its commitments under the JCPOA and the United States returning to the deal.
The French President stressed the need for Iran's constructive participation in the talks.
The seventh round of talks on Iran's nuclear program started on November 29 in Vienna. Negotiations were stopped due to the elections in Iran in June this year. According to Mikhail Ulyanov, Permanent Representative of the Russian Federation to international organizations in Vienna, the meeting of the joint commission of Iran and the five international mediators including( Russia, Great Britain, Germany, China and France started quite successfully, the negotiators agreed on future steps.