Միայն իրական ռազմական սպառնալիքը կկանգնեցնի Թեհրանի միջուկային ծրագիրը: Այս մասին հայտարարել է Իսրայելի արտգործնախարար Յաիր Լապիդը Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնի հետ հանդիպմանը։
Կողմերը քննարկել են Վիեննայում Իրանի միջուկային ծրագրի շուրջ բանակցությունները, որոնք սկսվել են երկուշաբթի օրը գրեթե վեցամսյա դադարից հետո։
Լապիդը Մակրոնին ասել է, որ Իսրայելը կարծում է, որ Իրանը պարզապես ժամանակ է շահում բանակցություններում՝ իր միջուկային ծրագրի առաջխաղացումը շարունակելու եւ տնտեսական պատժամիջոցներից ազատվելու համար: Իսրայելցի բարձրաստիճան դիվանագետը նաեւ ընդգծել է բանակցությունների ձախողման դեպքում արդյունավետ «պլան Բ»-ի մշակման անհրաժեշտությունը, հայտնում է Times of Israel-ը։ «Իրանի դեմ պատժամիջոցները չեն կարող չեղարկվել. Պատժամիջոցները պետք է խստացվեն, իրական ռազմական վտանգ կիրառվի, քանի որ միայն դա կկանգնեցնի միջուկային մրցավազքը (Իրանի):
Լապիդը խոստացել է, որ ինքը, վարչապետ Նաֆթալի Բենեթը եւ պաշտպանության նախարար Բենի Գանցը կշարունակեն աշխատել Իրանի միջուկային սպառնալիքի մասին աշխարհին տեղեկացնելու ուղղությամբ:

Только реальная военная угроза остановит ядерную программу Тегерана. Об этом заявил глава МИД Израиля Яир Лапид на встрече с президентом Франции Эммануэлем Макроном.
Стороны обсудили переговоры по ядерной программе Ирана в Вене, которые начались в понедельник после почти шестимесячного перерыва.
Лапид сказал Макрону, что Израиль считает, что Иран просто выигрывает время на переговорах, чтобы продолжить продвижение своей ядерной программы и избавиться от экономических санкций. Высокопоставленный дипломат Израиля также подчеркнул необходимость разработки эффективного «Плана Б» в случае провала переговоров, сообщает Times of Israel. «Санкции против Ирана нельзя снимать. Санкции должны быть ужесточены, должна быть применена реальная военная угроза, потому что только это остановит ядерную гонку (Ирана)».
Лапид пообещал, что он, премьер-министр Нафтали Беннет и министр обороны Бенни Ганц будут продолжать работать над тем, чтобы мир осознал ядерную угрозу Ирана.