Հոնդուրասի նախկին առաջին տիկին Սիոմարա Կաստրոն կդառնա առաջին կինը, ով կղեկավարի երկիրը. նրա գլխավոր հակառակորդը պաշտոնապես ընդունել է իր պարտությունը նախագահական ընտրություններում, հայտնել է Reuters-ը։
Նշվում է, որ իշխող պահպանողական Ազգային կուսակցությունը ընդունել է իր թեկնածու Նասրի Ասֆուրայի պարտությունը՝ չնայած ձայների շարունակվող հաշվարկին: Ըստ նախնական տվյալների՝ ձախակողմյան թեկնածու Կաստրոն հավաքում է 53.4 տոկոս, իսկ նրա մրցակիցը՝ 34.1 տոկոս։ Ավելի վաղ Կաստրոյին շնորհավորել էր ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենը՝ հավելելով, որ Վաշինգտոնը հույս ունի համագործակցել նրա հետ։
Կաստրոն Հոնդուրասի առաջին տիկինն էր 2006-2009 թվականներին՝ իր ամուսնու՝ Մանուել Սելայայի օրոք, ով հեղաշրջման արդյունքում պաշտոնանկ արվեց:

Former first lady of Honduras Xiomara Castro will become the first woman to head the country - her main opponent has officially admitted defeat in the presidential election, according to Reuters.
The ruling conservative party has acknowledged the defeat of its candidate Nasry Asfura, despite the ongoing vote count. According to preliminary data, leftist candidate Castro gets 53.4%, while her rival gets 34.1%. Earlier, US Secretary of State Antony Blinken congratulated Castro, adding that Washington hopes to cooperate with her.
Castro was the first lady of Honduras from 2006 to 2009 during the reign of her husband who was ousted in a coup.