Ինժեներները մշակում են լուսացույց, որը մեղմացնում է բախման կինետիկ էներգիան։ Այս մասին տեղեկատվությունը տեղադրված է Հարավային Ավստրալիայի համալսարանի կայքում։
640 000 ԱՄՆ դոլար արժողությամբ նախագիծը, որը մասամբ ֆինանսավորվում է Innovative Manufacturing CRC-ի կողմից, կօգտագործի ճանապարհային երթեւեկության անվտանգության ոլորտում IAS ընկերության փորձը եւ Հարավային Ավստրալիայի համալսարանի ինժեներական մշակումները: Արդյունքում պետք է ստացվեն լուսացույցներ, որոնք վթարի դեպքում կարող են կլանել հարվածը՝ փրկելով հետիոտների եւ վարորդների կյանքը՝ միաժամանակ մնալով չվնասված եւ աշխատունակ:
«Բարելավված կառուցվածքի եւ ազդեցությունները կլանող նյութերի կիրառման շնորհիվ այս լուսացույցները չեն ճկվի հարվածից, այլ պարզապես մի փոքր անկյան տակ կթեքվեն՝ կանգնեցնելով չկառավարվող մեքենան: Այժմ գոյություն ունեցող լուսացույցներն իրենցից ներկայացնում են կոշտ պողպատե կառուցվածքներ, որոնք մեքենաների հետ բախվելիս մահացու վնասվածքներ են պատճառում հետիոտներին եւ վարորդներին, ասում է նախագծի ղեկավար Մուհամմեդ Ուդինը: «Մարդկային կյանքերը, այնուամենայնիվ, անգին են, եւ, բացի այդ, լուսացույցները նորոգելը շատ թանկ արժե»:
Նախագծի հեղինակների խոսքով՝ այն կավարտվի 12 ամսվա ընթացքում, իսկ շահագործման կհանձնվի մինչեւ 2023 թվականը։

Инженеры разрабатывают светофор, поглощающий кинетическую энергию столкновения. Информация об этом размещена на сайте Университета Южной Австралии.
Проект стоимостью $640 000, частично финансируемый Innovative Manufacturing CRC, будет использовать опыт компании IAS в области безопасности дорожного движения, а также инженерные разработки Университета Южной Австралии. В результате должны получиться светофоры, способные поглотить удар при аварии, сохраняя жизни пешеходов и автомобилистов, и при этом оставаясь неповрежденными и работоспособными.
«Благодаря использованию улучшенной конструкции и материалов, которые поглощают удары, такие светофоры будут не гнуться при ударе, а просто наклонятся под небольшим углом, останавливая неконтролируемый автомобиль. Существующие светофоры представляют собой жесткие стальные полые конструкции, которые причиняют смертельные травмы пешеходам и автомобилистам при столкновении с транспортным средством, – говорит Мохаммад Уддин, руководитель проекта. – Человеческие жизни и так бесценны, но сверх того и сама починка светофоров обходится в приличную сумму».
По словам авторов проекта, он будет завершен в течение 12 месяцев, а готов к реализации к 2023 году.