Դեկտեմբերի 1-ին ԱՄՆ-ում ՀՀ դեսպան Լիլիթ Մակունցը հեռավար հանդիպում է ունեցել ԱՄՆ Սենատի անդամ Էդվարդ Մարքիի հետ:
Զրուցակիցները անդրադարձել են տարածաշրջանի անվտանգային միջավայրին և այդ համատեքստում դեսպան Մակունցը ներկայացրել է Հայաստանի Հանրապետության դիրքորոշումը և գնահատականը։ Այս մասին հայտնում է ԱՄՆ-ում ՀՀ դեսպանության ֆեյսբուքյան էջը։
Դեսպան Մակունցը կարևորել է Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության համապարփակ կարգավորման անհրաժեշտությունը՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության մանդատի շրջանակներում և տեղեկացրել այդ ուղղությամբ տեղի ունեցող գործընթացների մասին։
Դեսպան Մակունցն ընդգծել է Ադրբեջանի կողմից պահվող հայ ռազմագերիների անվերապահ հայրենադարձման անհրաժեշտությունը, ինչի առթիվ սենատոր Մարքին պատրաստակամություն է հայտնել աշխատանքներ տանել Սենատում` նպաստելու ռազմագերիների ազատ արձակմանը։

Lilit Makunts, Ambassador of Armenia to the US, on Wednesday held a virtual meeting with Senator Edward “Ed” Markey (D – Massachusetts), informed the Facebook page of the embassy of Armenia in Washington D.C.
The interlocutors dwelled upon regional security environment and, in this context, Ambassador Makunts presented the position and assessment of Armenia.
She emphasized the Nagorno-Karabakh (Artsakh) conflict’s comprehensive settlement within the mandate of the OSCE Minsk Group Co-Chairmanship, and informed about the ongoing processes in that regard.
Ambassador Makunts stressed the need for the unconditional return of Armenian prisoners of war (POWs) still held by Azerbaijan. In that regard, Senator Markey expressed readiness to work in the Senate to facilitate the release of POWs.