ԵՄ մի քանի երկրներ, այդ թվում՝ Ֆրանսիան եւ Իսպանիան, ակտիվացրել են ԵՄ էներգետիկ շուկայի կանոնների բարեփոխման կոչերը՝ բարձր գների դեմ պայքարելու համար:
Եվրոպայում էներգակիրների գները աշնանը թռել են մինչեւ ռեկորդային բարձր ցուցանիշներ, քանի որ գազի սահմանափակ մատակարարումները մեծ պահանջարկ ունեն այն երկրներում, որոնք վերականգնվում են COVID-19 համավարակից հետո: Չնայած գազի գները հոկտեմբերին գրանցված ռեկորդային բարձր ցուցանիշներից նվազել են, դրանք մնում են համեմատաբար բարձր, հաղորդում է Reuters-ը:
ԵՄ անդամ երկրները ամբողջ ուժով փորձեցին միասնական պատասխան գտնել գների համար, չնայած այն հանգամանքին, որ առաջնորդներն ու նախարարները վերջին ամիսներին մի քանի արտակարգ հանդիպումներ են անցկացրել այդ հարցի շուրջ:
Գերմանիան, Դանիան, Նիդեռլանդները եւ վեց այլ երկրներ համատեղ հայտարարություն են տարածել ընդդեմ ԵՄ էներգետիկ շուկայի բարեփոխումների, որպեսզի էներգետիկայի նախարարների հանդիպմանն ընդառաջ քննարկեն գազի եւ էլեկտրաէներգիայի բարձր գներին արձագանքները: Երկրները հայտարարել են, որ գների սահմանափակումները կամ էլեկտրաէներգիայի գնագոյացման ազգային այլ համակարգին անցումը կարող է խոչընդոտել էլեկտրաէներգիայի առեւտրին երկրների միջեւ եւ խաթարել էներգիայի էժան վերականգնվող աղբյուրների խթանները:
Երկրորդ խումբը՝ Իսպանիան, Ֆրանսիան, Իտալիան, Հունաստանը եւ Ռումինիան հայտարարությանը պատասխանել են սպառողներին գների տատանումներից պաշտպանելու ԵՄ կանոնների սահմանման կոչով: Նրանք նաեւ ցանկանում են, որ ԵՄ երկրները համատեղ գազ գնեն ռազմավարական պաշարներ ձեւավորելու համար եւ հետաքննություն են անցկացնում դաշինքի էլեկտրաէներգիայի շուկայում բարեփոխումները որոշելու համար:
Ի պատասխան՝ Եվրահանձնաժողովը կառաջարկի կառույց, որը թույլ կտա գազի ռազմավարական պաշարները համատեղ ձեռք բերել, հայտարարել է էներգետիկայի եվրոպական հանձնակատար Քադրի Սիմփսոնը՝ առանց լրացուցիչ մանրամասներ ներկայացնելու։
ԵՄ էներգետիկ կարգավորիչների նախնական զեկույցը, որը հրապարակվել է անցյալ ամիս, չի բացահայտել էլեկտրաէներգիայի շուկայի ներկայիս կառուցվածքի հետ կապված որեւէ լուրջ խնդիր: Դաշինքի արժեթղթերի դիտորդի առանձին հետաքննությունը պարզել է, որ չկա որեւէ ապացույց, որ ԵՄ ածխածնի շուկայում գների աճը պայմանավորված է շուկայի չարաշահմամբ:
ԵՄ շատ երկրներ արդեն կիրառել են ժամանակավոր ազգային միջոցներ՝ սպառողների պաշտպանության համար, ներառյալ էներգիայի հարկերի կրճատումը եւ տնային տնտեսությունների համար սուբսիդիաները: ԵՀ-ն հայտարարել է, որ կուսումնասիրի ավելի երկարաժամկետ տարբերակների առավելությունները, ինչպիսին է գազի համատեղ գնումը:

Некоторые страны Евросоюза, включая Францию и Испанию, активизировали призывы к реформированию правил энергетического рынка ЕС, чтобы справиться с высокими ценами.
Цены на энергоносители в Европе подскочили до рекордных значений осенью, поскольку ограниченные поставки газа столкнулись с высоким спросом в странах, восстанавливающихся после пандемии COVID-19. Хотя цены на газ снизились с рекордных максимумов в октябре, они остаются относительно высокими, передает Reuters.
Государства-члены ЕС изо всех сил пытались найти единый  ответ на цены, несмотря на то, что лидеры и министры в последние месяцы провели несколько чрезвычайных встреч по этому вопросу.
Германия, Дания, Нидерланды и шесть других стран опубликовали в совместное заявление против реформ энергетического рынка ЕС перед встречей министров энергетики для обсуждения реакции на высокие цены на газ и электроэнергию. Страны заявили, что ограничение цен или переход на другую систему установления национальных цен на электроэнергию может препятствовать торговле электроэнергией между странами и подрывать стимулы для недорогих возобновляемых источников энергии.
Вторая группа - Испания, Франция, Италия, Греция и Румыния - ответили на заявление с призывом к правилам ЕС для защиты потребителей от колебаний цен. Они также хотят, чтобы страны ЕС совместно закупили газ для формирования стратегических резервов и проводят расследование для определения реформ на рынке электроэнергии блока.
В ответ Европейская комиссия предложит структуру, позволяющую совместно закупать стратегические запасы газа, заявила еврокомиссар по энергетике Кадри Симсон, не предоставив дополнительных деталей.
Первоначальный отчет регулирующих органов ЕС в области энергетики, опубликованный в прошлом месяце, не выявил серьезных проблем с нынешней структурой рынка электроэнергии. Отдельное расследование, проведенное наблюдателем за ценными бумагами блока, показало, что нет никаких доказательств того, что рост цен на углеродном рынке ЕС был вызван злоупотреблениями на рынке.
Многие страны ЕС уже использовали временные национальные меры для защиты потребителей, включая снижение налогов на энергию и субсидии для домашних хозяйств. ЕК заявила, что изучит преимущества более долгосрочных вариантов, таких как совместная покупка газа.