Ֆրանսիայում բուլինգն ու ծաղրը պաշտոնապես կդառնան քրեորեն պատժելի հանցագործություններ, կհաղորդում է Le Figaro-ն:
Պարբերականի տվյալներով՝ պատասխանատվության կենթարկեն ինչպես աշակերտներին, այնպես էլ մանկավարժներին: Դպրոցական բուլինգի մեղավորներին կտուգանեն մինչեւ 45 հազար եվրոյի չափով: Նրանց նաեւ կսպառնա մինչեւ երեք տարվա ազատազրկում: Ընդ որում, եթե ապացուցվի, որ բուլինգի պատժառով տուժողը բացակայում էր դասերից, կալանքի ժամկետը կարող է հասնել մինչեւ ութ տարվա:
Le Figaro-ն գրում է, որ ուսումնական հաստատությունում ծաղրի հետեւանքով ինքնասպանության կամ դրա փորձի դեպքում տուգանքի չափը կհասնի մինչեւ 150 հազար եվրոյի, իսկ կալանավորման ժամկետը՝ մինչեւ 10 տարի: Համապատասխան օրենքը հաստատվել է Ֆրանսիայի խորհրդարանի ներքին պալատի կողմից, իսկ դրա շուրջ քվեարկությունը Սենատում կկայանա փետրվարին:
Մայիսի 11-ին հայտնի էր դարձել, որ Ֆրանսիայի կրթության նախարարությունն արգելել է դպրոցներին օգտագործել գենդերային չեզոք բառեր գրավոր խոսքում: Համարվել է, որ դրանք վնասակար են ֆրանսերենի համար եւ ամրապնդում են անգլերենի՝ որպես աշխարհում գերիշխող լեզվի կարգավիճակը:

Травля и издевательства в школе официально станут уголовными преступлениями во Франции, сообщает Le Figaro.
По информации издания, привлекать к ответственности будут как учащихся, так и преподавателей. Виновных в школьном буллинге начнут штрафовать на сумму до 45 тысяч евро. Им также будет грозить лишение свободы сроком на три года. При этом, если будет доказано, что из-за травли пострадавший пропускал учебу, тюремный срок увеличат до восьми лет.
Le Figaro пишет, что в случае попытки или совершения самоубийства в результате издевательств в учебном заведении размер штрафа увеличат до 150 тысяч евро, а срок тюрьмы вырастет до десяти лет. Соответствующий закон одобрила нижняя палата парламента Франции, голосование по нему в Сенате пройдет в феврале.
11 мая стало известно, что Министерство образования Франции запретило школам использовать гендерно-нейтральные слова в письменной речи. Их сочли вредными для французского языка и укрепляющими статус английского языка как доминирующего в мире.