Գերմանիայի կանցլերի պաշտոնակատար Անգելա Մերկելը վերջին անգամ որպես կառավարության ղեկավար տեսաուղերձով դիմել է երկրի քաղաքացիներին եւ կոչ արել նրանց պատվաստվել COVID-19-ի դեմ։ Ուղերձը շաբաթ օրը տարածել է նախարարների կաբինետի մամուլի ծառայությունը, հայտնում է ՏԱՍՍ-ը։
«Այսօր ես ձեզ վերջին անգամ եմ դիմում այս ձեւով։ Առաջինը եղել է ավելի քան 15 տարի առաջ»,- ասել է Մերկելը` հիշեցնելով, որ ձայնագրվել է ավելի քան 600 տեսաուղերձ: Առաջին տեսանյութը տեղադրվել է 2006 թվականի հունիսին՝ Գերմանիայում ֆուտբոլի աշխարհի առաջնությունից առաջ: Այն ժամանակ Մերկելը մեծ սպորտային տոն էր մաղթել երկրին ու նրա քաղաքացիներին։ Հետագա թեմաները նվիրված են եղել տարբեր թեմաների՝ անվտանգության, մշակույթի, թվայնացման, գենդերային հավասարության, հակասեմականության դեմ պայքարի, էներգետիկ բարեփոխումների, գյուղատնտեսության եւ այլ հարցերի։
«Հատկապես արժեքավոր էր ինձ համար համավարակի ժամանակ ուղերձը, որը շարունակվում է գրեթե երկու տարի»,- նկատել է Մերկելը: «Այս չորրորդ ալիքի գագաթնակետին մենք շատ լուրջ իրավիճակում ենք, մեր երկրի որոշ շրջաններում այն կարելի է նույնիսկ դրամատիկ անվանել»,- հայտարարել է կանցլերի պաշտոնակատարը։ Նա հիշեցրել է լեփ-լեցուն վերակենդանացման բաժանմունքները, նրանց մասին, ովքեր կորցրել են իրենց կյանքը հիվանդության հետեւանքների պատճառով։
«Մենք ունենք [համավարակը հաղթահարելու] բանալի՝ արդյունավետ եւ հուսալի պատվաստանյութի տեսքով։ Ես ձեզ կոչ եմ անում լրջորեն վերաբերվել այս նենգ վիրուսին։ Omicron նոր տարբերակը ակնհայտորեն ավելի վարակիչ է, քան նախորդ շտամները»,- ասել է Մերկելը: «Պատվաստվե՛ք։ Կարեւոր չէ՝ առաջին պատվաստումը կլինի դա, թե բուստերային»,- կոչ է արել նա՝ նշելով, որ «ցանկացած պատվաստանյութ օգնում է»՝ գոնե պաշտպանելով հիվանդության ծանր ընթացքից։ Կանցլերի պաշտոնակատարը շնորհակալություն է հայտնել այն քաղաքացիներին, ովքեր հետեւել են կորոնավիրուսի դեմ պայքարի կանոններին եւ սահմանափակումներին։
«Ցավոք, մեզ կրկին սպասվում են դժվար շաբաթներ, որոնք կարող ենք հաղթահարել միայն ընդհանուր ջանքերով։ Ամբողջ սրտով կուզենայի, որ մեզ մոտ դա ստացվեր»,- ընդգծել է նա։
Մերկելը կանցլերի պաշտոնը կզբաղեցնի մինչեւ դեկտեմբերի 8-ը։ Այդ օրը Բունդեսթագը կքվեարկի Օլաֆ Շոլցի՝ կառավարության ղեկավարի պաշտոնում նրա իրավահաջորդի թեկնածության համար, այնուհետեւ նախագահ Ֆրանկ-Վալտեր Շտայնմայերը կառավարության նոր անդամներ կնշանակի։

И.о. канцлера ФРГ Ангела Меркель в последний раз на посту главы правительства обратилась к гражданам страны с видеообращением и призвала их прививаться от COVID-19. Его распространила в субботу пресс-служба кабмина, передает ТАСС. https://tass.ru
«Сегодня я в последний раз обращаюсь к вам таким образом. Первый состоялся более 15 лет назад», - отметила Меркель, напомнив, что всего было записано более 600 ее видеообращений. Первый видеоподкаст был размещен в июне 2006 года перед чемпионатом мира по футболу в Германии. Тогда Меркель пожелала большого спортивного праздника стране и ее гражданам. Последующие были посвящены самым разным темам - вопросам безопасности, культуры, цифровизации, равноправия полов, борьбе с антисемитизмом, энергетической реформе, сельскому хозяйству и другим вопросам.
«Особенно ценное значение для меня подкаст имел в пандемию, которая длится уже почти два года», - заметила Меркель. «Мы во время пика этой четвертой волны находимся в очень серьезной ситуации, в некоторых районах нашей страны ее можно назвать даже драматической», - констатировала и.о. канцлера. Она напомнила о переполненных отделениях интенсивной терапии, о тех, кто потерял свои жизни из-за последствий заболевания.
«У нас в виде эффективной и надежной вакцины есть в руках ключ [к преодолению пандемии]. Я настоятельно прошу вас - отнеситесь серьезно к коварному вирусу. Как раз новый вариант «омикрон», очевидно, еще заразнее, чем предыдущие штаммы», - заявила Меркель. «Вакцинируйтесь! Без разницы, будет ли это первая прививка или бустерная», - призвала она, отметив, что «любая прививка помогает», как минимум защищая от тяжелого течения болезни. И.о. канцлера поблагодарила тех граждан, которые соблюдали правила и ограничения, призванные победить коронавирус.
«К сожалению, нам предстоят снова тяжелые недели, которые мы сможем преодолеть только приложив общие усилия. Я хотела бы всем сердцем того, чтобы у нас это получилось», - подчеркнула она.
Меркель будет исполнять обязанности канцлера до 8 декабря. В этот день Бундестаг проголосует по кандидатуре Олафа Шольца как ее преемника на посту главы правительства и тогда же президент Франк-Вальтер Штайнмайер назначит членов нового кабмина.