Ավելի քան 20 երկրներ եւ Եվրամիությունը ներկայացել են համատեղ հայտարարությամբ՝ «խորին մտահոգություն» հայտնելով աֆղանական անվտանգության ուժերի նախկին աշխատակիցների ենթադրյալ սպանությունների ու բռնի անհետացումների կապակցությամբ:
«Մենք ընդգծում ենք, որ ենթադրվող գործողությունները մարդու իրավունքների լուրջ խախտումներ են ենթադրում եւ հակասում են թալիբների հայտարարած համաներմանը: Մենք կոչ ենք անում «Թալիբանին» արդյունավետորեն ապահովել աֆղանական անվտանգության ուժերի նախկին անդամների եւ կառավարության նախկին պաշտոնյաների համաներումը»,-ասվում է 21 երկրների եւ Եվրամիության համատեղ հայտարարության մեջ:
Նրանք հայտարարել են, որ սպանությունների կամ բռնի անհետացման մասին ցանկացած հաղորդագրությունները պետք է հետաքննվեն անհապաղ եւ թափանցիկ եղանակով, եւ կոչ արել պատասխանատվության ենթարկել մեղավորներին: Նրանք նաեւ հայտարարել են, որ այդ քայլերը պետք է հստակ ներկայացվեն հանրությանը՝ որպես հետագա սպանությունները եւ անհետացումներն անհապաղ զսպելու միջոց: «Մենք կշարունակենք գնահատել թալիբներին իրենց գործողություններով»,-ասվում է համատեղ հայտարարության մեջ:
Ավելի վաղ Human Rights Watch-ը, որին համատեղ հայտարարության մեջ անվանում են կազմակերպություններից մեկը, որը փաստաթղթավորել է այդ հարցը, հրապարակել էր հաշվետվություն, որում ասվում է, որ օգոստոսի կեսերից ի վեր աֆղանական անվտանգության ուժերի ավելի քան 100 նախկին աշխատակից է սպանվել կամ անհետ կորել: Կազմակերպությունը հայտարարել է, որ անհետացումներն ու սպանություններն իրագործվել են թալիբների կողմից՝ չնայած խոստացված համաներմանը:

Правительства более 20 стран и Европейский союз выступили с совместным заявлением, выразив  «глубокую обеспокоенность» предполагаемыми убийствами и «насильственными исчезновениями» бывших сотрудников афганских сил безопасности.
«Мы подчеркиваем, что предполагаемые действия представляют собой серьезные нарушения прав человека и противоречат объявленной талибами амнистии. Мы призываем «Талибан» эффективно обеспечить соблюдение амнистии для бывших членов афганских сил безопасности и бывших правительственных чиновников, чтобы обеспечить ее соблюдение», - говорится в совместном заявлении 21 страны и Европейского союза.
Они заявили, что любые сообщения об убийствах или насильственных исчезновениях «должны расследоваться незамедлительно и прозрачно», и призвали привлечь виновных к ответственности. Они также заявили, что «эти шаги должны быть четко преданы гласности как средство немедленного сдерживания дальнейших убийств и исчезновений». «Мы продолжим оценивать талибов по их действиям», - говорится в совместном заявлении.
Ранее, Human Rights Watch, которую в совместном заявлении называют одной из организаций, задокументировавших этот вопрос, опубликовала отчет, в котором говорится, что с середины августа более 100 бывших сотрудников афганских сил безопасности были убиты или пропали без вести. Организация заявила, что исчезновения и убийства были совершены талибами, несмотря на обещанную амнистию.