Չինաստանը դիտարկում է Աֆրիկայի ատլանտյան ափի երկայնքով իր առաջին մշտական ​​ռազմաբազայի կառուցման հնարավորությունը, եւ Վաշինգտոնը, որը ոգեւորված չէ այդ գաղափարից, արդեն սկսել է դիվանագիտական ​​ջանքեր գործադրել ծրագրերը խափանելու համար:
ԱՄՆ պաշտոնյաները, վկայակոչելով ամերիկյան հետախուզության գաղտնի զեկույցները, հայտնել են Wall Street Journal-ին, որ Պեկինը կարող է Հասարակածային Գվինեայի նավահանգստային Բատա քաղաքը դիտարկել որպես բազայի տեղակայման վայր: Բատայի նավահանգիստ 2009-2014 թթ. արդիականացվել է China Road & Bridge Co-ի կողմից: ԱՄՆ հետախուզությունն առաջին անգամ իմացել է բազայի ստեղծման հնարավորության մասին 2019 թվականին:
Ջոն Ֆայները՝ ԱՄՆ ազգային անվտանգության հարցերով խորհրդականի տեղակալը, հոկտեմբերին այցելել է Հասարակածային Գվինեա՝ նախագահ Թեոդորո Օբիանգ Նգեմա Մբասոգոյին եւ նրա որդուն տարհամոզելու համար, հայտնել է Journal-ը: Սպիտակ տան հայտարարության մեջ ասվում է, որ նրանք քննարկել են «ծովային անվտանգության բարելավման եւ COVID-19-ի համավարակի դադարեցման ուղիները»:
Վարչակազմի պաշտոնյաներից մեկը թերթին հայտնել է, որ ԱՄՆ-ը «հասկացրել է Հասարակածային Գվինեային, որ այնտեղ [չինական] գործունեության հետ կապված որոշ հնարավոր քայլեր ազգային անվտանգության մտահոգություններ կառաջացնեն»:
Գեներալ Սթիվեն Թաունսենդը՝ Աֆրիկայում ԱՄՆ հրամանատարության ղեկավարը, ապրիլին հայտարարել է, որ Պեկինի «ամենալուրջ սպառնալիքը» կլինի Աֆրիկայի ատլանտյան ափին գտնվող ռազմածովային բազան: The Journal-ը գրել է, որ բազայի ստեղծման հնարավորությունը «տագնապ է առաջացնում Սպիտակ տանը եւ Պենտագոնում»։

Китай, похоже, рассматривает возможность строительства своей первой постоянной военной базы на берегу атлантического побережья Африки, и Вашингтон - не в восторге от этой идеи - уже начал дипломатические усилия, чтобы помешать любым подобным планам.
Официальные лица США, ссылаясь на секретные отчеты американской разведки, сообщили Wall Street Journal, что Пекин может присматриваться к портовому городу Экваториальной Гвинеи Бата в поисках базы. В Бате уже есть глубоководный порт, который был модернизирован компанией China Road & Bridge Co. с 2009 по 2014 год. Разведка США впервые узнала о возможности создания базы в 2019 году.
Джон Файнер, заместитель советника США по национальной безопасности, посетил центральноафриканскую страну в октябре, чтобы отговорить президента Теодоро Обианг Нгема Мбасого и его сына, сообщает Journal. В заявлении Белого дома говорилось, что они обсуждали «способы повышения безопасности на море и прекращения пандемии COVID-19».
Один из официальных представителей администрации сообщил газете, что США «ясно дали понять Экваториальной Гвинее, что некоторые потенциальные шаги, связанные с [китайской] деятельностью там, вызовут озабоченность в отношении национальной безопасности».
Генерал Стивен Таунсенд, командующий африканским командованием США, заявил в апреле, что «самой серьезной угрозой» со стороны Пекина будет военно-морская база на атлантическом побережье Африки. Journal пишет, что возможность создания базы «вызывает тревогу в Белом доме и Пентагоне».