Շվեդիայում ջերմաստիճանն իջել է զրոյից ցածր, սակայն հեռավոր Նայմակա գյուղը ռեկորդ է սահմանել՝ նախօրեին գրանցված -42.7 °C աստիճանով:
«Կեսօրին ջերմաստիճանը նվազել է մինչեւ -42.7 °C»,- հայտնել է է Շվեդիայի SMHI օդերեւութաբանական ազգային գործակալության օդերեւութաբան Էմմա Հերենստամը: Ուշ կեսօրին, ըստ SMHI-ի նախնական տվյալների, Նայմակայում ջերմաստիճանը նվազել է մինչև -43.8 °C:
SMHI-ն կանխատեսում է, որ երեքշաբթի ցածր ջերմաստիճանը կպահպանվի, իսկ Նայմակում եւ Շվեդիայի մնացած մասերում չորեքշաբթիից սկսած ավելի տաք եղանակ է սպասվում:
Նայմական հաճախ Շվեդիայի ամենացուրտ վայրերից մեկն են անվանում ձմռանը: Այն գտնվում է անմիջապես Ֆինլանդիայի հետ սահմանին` Շվեդիայի ծայր հյուսիսում, եւ այնտեղ կարելի է հասնել միայն Ֆինլանդիայով: Այնտեղ ընդամենը երկու մարդ է ապրում։

В Швеции температура упала ниже нуля, однако отдаленный поселок Наймакка побил рекорд – накануне столбик термометра опустилась до -42,7 ° C.
«В полдень температура опустилась до -42,7 ° C», - сообщила Эмма Херенстам, метеоролог шведского национального метеорологического агентства SMHI. Ближе к вечеру, по предварительным данным SMHI, температура в Наймакке упала до -43,8 ° C.
SMHI прогнозирует, что во вторник температура останется низкой, а начиная со среды, как в Наймакке, так и в остальной части Швеции, ожидается более теплая погода.
Наймакка часто упоминается как одно из самых холодных мест в Швеции зимой. Он расположен прямо на границе с Финляндией, на крайнем севере Швеции, и добраться до него можно только через Финляндию. Здесь проживает всего два человека.