Մեքսիկայում հաշվարկով ամուսնությունից փախած անչափահաս աղջիկը հայտնվել է բանտում: 14-ամյա Անաելին պետք է ամուսնանար անցյալ երկուշաբթի Մեքսիկայի Գերերո նահանգում այն ​​բանից հետո, երբ նրա ընտանիքը կազմակերպված ամուսնության համար 9300 դոլար էր ստացել, հայտնում է Daily Beast-ը:
Աղջկա մայրը վերցրել էր գումարը` չնայած Մեքսիկայում պայմանավորված ամուսնություններն անօրինական են 2019 թվականից։ Սակայն աղջիկը փախել էր մինչ արարողության սկսվելը։
«Նա կարծում էր, որ կամուսնանալու է իր ավագ քույրը,- ասել է Աբել Բարերան՝ Գերերոյում գտնվող Թլահինոլանի մարդու իրավունքների կենտրոնի տնօրենը:- Նա երբեք չէր մտածել, որ դա կլինի, քանի որ անչափահաս է»:
Մեքսիկայում անչափահասների միջեւ պայմանավորված ամուսնությունները դեռեւս տարածված են գյուղական վայրերում, ասել է Բարերան՝ չնայած 2019 թվականի օրենքին: Ինչպես նշում է Daily Beast-ը, աղջիկը բնիկ միքսթեք ժողովրդի ներկայացուցիչ է:
Փեսայի ընտանիքը ոստիկաններին խնդրել է Անաելիի անհետանալուց հետո գտնել նրան։ Նրան բանտ են ուղարկել, հայտնում է Daily Beast-ը:

В Мексике девочка-подросток, сбежавшая от брака по расчету со своим соседом, оказалась в тюрьме.
14-летняя Анаэли должна была выйти замуж в прошлый понедельник в мексиканском штате Герреро после того, как ее семья получила 9300 долларов за организованный брак, сообщает Daily Beast.
Мать девочки взяла деньги, несмотря на то, что браки по договоренности в Мексике незаконны с 2019 года. Но девочка сбежала до начала церемонии.
«Она думала, что замуж выйдет ее старшая сестра», - сказал Абель Баррера, директор Тлахинолланского правозащитного центра в Герреро. «Она никогда не думала, что это будет она, потому что она была несовершеннолетней».
По словам Барреры, браки по договоренности между несовершеннолетними в Мексике по-прежнему распространены в сельских регионах, несмотря на закон 2019 года. Как сообщает Daily Beast, девушка является представительницей коренного народа микстеков.
Семья жениха попросила полицию выследить Анаэли после ее исчезновения. Ее отправили в тюрьму, сообщает Daily Beast.
Анаели должна вступить в договорной брак или выплатить 2600 долларов, потраченные семьей жениха на свадьбу.