ՀՀ-ում ԱՄՆ դեսպանատունը հայտարարություն է տարածել 2021թ ՏԻՄ ընտրությունների վերաբերյալ:
Հայտարարությանմեջ ասվում է. ««Մենք բարձր ենք գնահատում հայ ժողովրդի մասնակցությունը հոկտեմբերի 17-ին, նոյեմբերի 14-ին և դեկտեմբերի 5-ին կայացած տեղական ինքնակառավարման մարմինների ընտրություններին, գնահատանքի է արժանի նաև Հայաստանի` ժողովրդավարական ուղուն հետևելու հայ ժողովրդի ցուցաբերած շարունակական նվիրվածությունը։
Դեսպանատան ոչ մեծ թվով աշխատակիցներ դիտարկել են ընտրությունները՝ որպես այցելուներ։ Ուրախ ենք արձանագրելու, որ ընտրությունները ընդհանուր առմամբ անցել են հանգիստ, խաղաղ մթնոլորտում և եղել են լավ կազմակերպված: Արդյունքների բազմազանությունն ընդգծեց ընտրությունների մրցակցային բնույթը, Հայաստանի ժողովրդավարության տոկունությունը և տարիների ընթացքում Հայաստանի գրանցած զգալի առաջընթացը։
Մեզ նաև հասել են ընդդիմադիր թեկնածուների նկատմամբ ճնշումների մասին հաղորդումներ։ Խրախուսում ենք իշխանություններին հետաքննել չարաշահումների վերաբերյալ մեղադրանքները։ Մինչ մենք աշխատում ենք կատարելագործելու մեր իսկ ժողովրդավարությունը, մենք ողջունում ենք Հայաստանի Հանրապետության հավատարմությունը ժողովրդավարական բարեփոխումների իր օրակարգին և ակնկալում ենք ամրապնդել մեր երկկողմ կապերը՝ հիմնված ընդհանուր ժողովրդավարական արժեքների վրա»։
Մարդու իրավունքների հետ կապված վիճակը Հայաստանում՝ ըստ ԱՄՆ պետքարտուղարության զեկույցի
Պետքարտուղարության զեկույցը գրում է, որ իրավապաշտպան կազմակերպությունները շարունակում են...
«Իրավունք». Պատգամավորները դեռ տեղավորվում են
Տպավորություն է, որ իշխանական պատգամավորներն իրենց դրել են Կոլումբոսի տեղը եւ որոշել օրենսդիրի մանդատի...
«Իրավունք». Տիգրան Ավինյանի քաղաքապետ դարձնելու ծանրաձողը ՔՊ-ն գցել է ոտքերին
Իսկ թե ինչո՞ւ Հրաչյա Սարգսյանը շտապեց լքել քաղաքապետի պաշտոնը, սա էլ հերթական տուրքն էր...
«Փաստ». Արդիականացվում է պետական գույքի հաշվառման համակարգը. Նախագիծ
Հաշվառման համակարգը հնարավորություն կընձեռնի ծառայողական տրանսպորտային միջոցների վերաբերյալ...
«Հրապարակ». Արմեն Դարբինյանի ուլտիմատումը՝ հիմնադիրներին
Վերջին տարիներին ռուսական կողմը բազմիցս փորձել է փոխել համալսարանին վերաբերող...
«Ժողովուրդ». Ֆրակցիայի դե ֆակտո ղեկավարը․ Կոնջորյանին շատ ՔՊ-ականներ անգամ չեն բարևում
Կստացվի, թե ոչ՝ ժամանակը ցույց կտա, բայց այն, որ Արթուր Հովհաննիսյանն այս ուղղությամբ ջանքեր է գործադրում, փաստ է...

We commend the Armenian people for their participation in municipal elections on October 17, November 14, and December 5, as well as their continued commitment to Armenia’s democratic trajectory. The US Embassy in Yerevan noted this in a statement it issued Tuesday on the 2021 local elections in Armenia. The statement continues as follows:
“A small number of Embassy staff observed the elections in a visitor capacity.  We were pleased to see the elections were generally calm, peaceful, and well-administered. The diversity in results underscored the competitive nature of the elections, the vibrancy of Armenia’s democracy, and the significant progress Armenia has achieved over the years.
We also note reports of pressure against opposition candidates and encourage authorities to investigate credible allegations of abuse.
As we work to perfect our own democracy, we welcome Armenia’s commitment to its democratic reform agenda and look forward to strengthening our bilateral ties based on shared democratic values.”