ՀՀ-ում ԱՄՆ դեսպանատունը հայտարարություն է տարածել 2021թ ՏԻՄ ընտրությունների վերաբերյալ:
Հայտարարությանմեջ ասվում է. ««Մենք բարձր ենք գնահատում հայ ժողովրդի մասնակցությունը հոկտեմբերի 17-ին, նոյեմբերի 14-ին և դեկտեմբերի 5-ին կայացած տեղական ինքնակառավարման մարմինների ընտրություններին, գնահատանքի է արժանի նաև Հայաստանի` ժողովրդավարական ուղուն հետևելու հայ ժողովրդի ցուցաբերած շարունակական նվիրվածությունը։
Դեսպանատան ոչ մեծ թվով աշխատակիցներ դիտարկել են ընտրությունները՝ որպես այցելուներ։ Ուրախ ենք արձանագրելու, որ ընտրությունները ընդհանուր առմամբ անցել են հանգիստ, խաղաղ մթնոլորտում և եղել են լավ կազմակերպված: Արդյունքների բազմազանությունն ընդգծեց ընտրությունների մրցակցային բնույթը, Հայաստանի ժողովրդավարության տոկունությունը և տարիների ընթացքում Հայաստանի գրանցած զգալի առաջընթացը։
Մեզ նաև հասել են ընդդիմադիր թեկնածուների նկատմամբ ճնշումների մասին հաղորդումներ։ Խրախուսում ենք իշխանություններին հետաքննել չարաշահումների վերաբերյալ մեղադրանքները։ Մինչ մենք աշխատում ենք կատարելագործելու մեր իսկ ժողովրդավարությունը, մենք ողջունում ենք Հայաստանի Հանրապետության հավատարմությունը ժողովրդավարական բարեփոխումների իր օրակարգին և ակնկալում ենք ամրապնդել մեր երկկողմ կապերը՝ հիմնված ընդհանուր ժողովրդավարական արժեքների վրա»։
Մարդու իրավունքների հետ կապված վիճակը Հայաստանում՝ ըստ ԱՄՆ պետքարտուղարության զեկույցի
Պետքարտուղարության զեկույցը գրում է, որ իրավապաշտպան կազմակերպությունները շարունակում են...
«Իրավունք». Պատգամավորները դեռ տեղավորվում են
Տպավորություն է, որ իշխանական պատգամավորներն իրենց դրել են Կոլումբոսի տեղը եւ որոշել օրենսդիրի մանդատի...
«Իրավունք». Տիգրան Ավինյանի քաղաքապետ դարձնելու ծանրաձողը ՔՊ-ն գցել է ոտքերին
Իսկ թե ինչո՞ւ Հրաչյա Սարգսյանը շտապեց լքել քաղաքապետի պաշտոնը, սա էլ հերթական տուրքն էր...
«Փաստ». Արդիականացվում է պետական գույքի հաշվառման համակարգը. Նախագիծ
Հաշվառման համակարգը հնարավորություն կընձեռնի ծառայողական տրանսպորտային միջոցների վերաբերյալ...
«Հրապարակ». Արմեն Դարբինյանի ուլտիմատումը՝ հիմնադիրներին
Վերջին տարիներին ռուսական կողմը բազմիցս փորձել է փոխել համալսարանին վերաբերող...
«Ժողովուրդ». Ֆրակցիայի դե ֆակտո ղեկավարը․ Կոնջորյանին շատ ՔՊ-ականներ անգամ չեն բարևում
Կստացվի, թե ոչ՝ ժամանակը ցույց կտա, բայց այն, որ Արթուր Հովհաննիսյանն այս ուղղությամբ ջանքեր է գործադրում, փաստ է...

Мы получили сообщения о давлении на кандидатов от оппозиции. Об этом говорится в заявлении, распространенном посольством США в Армении в связи с прошедшими выборами в органы местного самоуправления.
«Мы высоко оцениваем участие армянского народа в выборах в ОМС, прошедших 17 октября, 14 ноября и 5 декабря. Оценки достойна и продолжающаяся приверженность Армении, армянского народа демократическому пути.
Небольшое число сотрудников посольства наблюдало за ходом выборов. Рады заявить о том, что в целом они прошли спокойно и были хорошо организованы. Разнообразие результатов подчеркнуло конкурентный характер выборов, устойчивость армянской демократии и значительный прогресс, достигнутый Арменией за эти годы.
Мы получили также сообщения о давлении на кандидатов от оппозиции. В связи с этим призываем власти расследовать обвинения относительно злоупотреблений.
Пока мы работаем над улучшением нашей собственной демократии, приветствуем приверженность Республики Армения ее программе демократических реформ и надеемся на укрепление двусторонних связей, основанных на общих демократических ценностях».