Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ընդունել է Կարմիր Խաչի միջազգային ֆեդերացիայի գլխավոր քարտուղար Ջագանաթ Չափագայինին:
Վարչապետի աշխատակազմից NEWS.am-ին հայտնում են, որ Վարչապետը կարևորել է Կարմիր Խաչի միջազգային ֆեդերացիայի հետ շարունակական ակտիվ համագործակցությունը՝ մարդասիրական և հումանիտար մի շարք խնդիրների լուծման գործում: Նիկոլ Փաշինյանը, մասնավորապես, ընդգծել է Արցախի դեմ սանձազերծված 44-օրյա պատերազմի հետևանքով այնտեղ ստեղծված մարդասիրական մի շարք խնդիրների փաստը և դրանց կարգավորման ուղղությամբ Կարմիր խաչի միջազգային ֆեդերացիայի ակտիվ ներգրավվածության անհրաժեշտությունը:
Կառավարության ղեկավարը հավելել է, որ պատերազմից հետո մինչ օրս Ադրբեջանը շարունակում է չկատարել 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի հայտարարությամբ ստանձնած պարտավորությունները և ընդգծել միջազգային կառույցների համարժեք արձագանքի կարևորությունը՝ հայ ռազմագերիների, պատանդների և այլ պահվող անձանց վերադարձի ապահովման գործում:
Կարմիր Խաչի միջազգային ֆեդերացիայի գլխավոր քարտուղար Ջագանաթ Չափագային նշել է, որ ՀՀ կառավարության հետ ձևավորվել է արդյունավետ և սերտ համագործակցություն ու ավելացրել, որ ֆեդերացիան ակտիվորեն շարունակելու է ջանքերը՝ նպաստելու հումանիտար տարբեր խնդիրների լուծմանը:
Հանդիպմանը քննարկվել են նաև ֆեդերացիայի կողմից մեր երկրում իրականացվող մարդասիրական ծրագրերին վերաբերող հարցեր:

Prime Minister of Armenia Nikol Pashinyan received the Secretary General of the International Federation of Red Cross and Red Crescent Societies (IFRC) Jagan Chapagain.
The Prime Minister highlighted the ongoing active cooperation with the IFRC in resolving a range of humanitarian issues. Nikol Pashinyan, in particular, stressed the fact of a number of humanitarian problems caused by the 44-day war against Artsakh and the need for active involvement of the International Federation of the Red Cross for their settlement. The head of government added that following the war and up till now, Azerbaijan continues to fail to fulfill its obligations under the November 9, 2020 statement, and stressed the importance of the adequate reaction from international organizations for ensuring return of Armenian prisoners of war, hostages and other detainees.
The Secretary General of the International Federation of Red Cross and Red Crescent Societies Jagan Chapagain noted that effective and close cooperation has been established with the Government of the Republic of Armenia and added that the Federation will continue its active efforts aimed at contributing to the solution of various humanitarian issues.
Issues related to the humanitarian programs implemented by the Federation in Armenia were also discussed during the meeting.