75 տարեկան հասակում կյանքից հեռացել է Խորհրդային Հայաստանի արդարադատության նախկին նախարար Արմեն Աշրաֆյանը։
Տեղեկությունը Sputnik Արմենիային հայտնեցին Արդշինբանկից, որտեղ էլ վերջին տարիներին աշխատել է Աշրաֆյանը։ Արմեն Աշրաֆյանը նախարարի պաշտոնը զբաղեցրել է 1986թ.–ին։ Աշրաֆյանը ծնվել է 1946թ Լոռու մարզի (Գուգարքի շրջան) Լեռնապատ (նախկին Հաջղարա) գյուղում: Ավարտել է Երևանի պետական համալսարանի իրավաբանական ֆակուլտետը: Մինչև 1982 թվականը աշխատել է Լենինյան շրջանի ժողդատարանում:
Այնուհետև ընտրվել է Խորհրդային շրջանի ժողդատարանի նախագահ, եղել է ՀՀ գերագույն դատարանի անդամ, արդարադատության նախարար: 1999-ից ՀՀ գլխավոր դատախազության դատարաններում քրեական գործերով մեղադրանքի պաշտպանության վարչության պետն է, ՀՀ դատախազության կոլեգիայի և գիտամեթոդական խորհրդի անդամ:

Скончался бывший министр юстиции Армении Армен Ашрафян. Об этом Sputnik Армения сообщили в ЗАО «Ардшинбанк».
Причина смерти не сообщается. Известно, что Ашрафяна не стало 11 декабря, сегодня состоится панихида.
Бывший министр в последние годы занимал пост советника председателя правления Ардшинбанка.
Бывший министр родился в 1946 году, в селе Лернапат Лорийской области. В 1975 году окончил юридический факультет Ереванского госуниверситета.
До 1982 года работал в Народном суде Ленинского района Еревана. В 1986 году занимал должность главы министерства юстиции Армянской ССР. С 1999 года был начальником Управления защиты уголовных обвинений в судах Генпрокуратуры, член научно-методического совета Коллегии Генпрокуратуры страны.