Մոսկվայի շրջանային դատարանը 5-20 տարվա ազատազրկման է դատապարտել ՌԴ գլխավոր հետախուզական վարչության հատուկ նշանակության ջոկատի նախկին զինծառայող Նիկիտա Բելյանկինի սպանության մեջ ներգրավված անձանց, հայտնել է ՌԲԿ-ն՝ դատարանի մամուլի ծառայությանը հղումով։
Ամենաերկար ժամկետը ստացել է Սերգեյ Խոջանյանը, ով դանակով հարվածել է Բելյանկինի սրտին։ Տղամարդու ծեծին մասնակից եղբայրներ Հրանտ եւ Համլետ Հայրապետյանները դատապարտվել են 18 եւ 17 տարվա ազատազրկման։ Գործով մյուս մեղադրյալները՝ Հակոբյանը, Եղիազարյանը, Մարկոսյանը, Մանուկյանը, Սահակյանը եւ Ստեփանյանը դատապարտվել են հինգ տարի վեց ամիս ազատազրկման՝ պատիժը կրելով ընդհանուր ռեժիմի գաղութում։
Գործով եւս երկու մեղադրյալի նկատմամբ միջազգային հետախուզում է հայտարարվել, դրանք են սրճարանի տնօրեն Գուրգեն Աղայանը, ով կոնֆլիկտ է ունեցել եւ սպանության ու խուլիգանության մեջ մեղադրվող Հովհաննես Հայրապետյանը։ Նրանք երկուսն էլ հեռակա ձերբակալվել են։
Կոնֆլիկտը, որը դարձել է Բելյանկինի մահվան պատճառը, տեղի է ունեցել 2019 թվականի հունիսի 2-ին Կրասնոգորսկում։ Սրճարանի տնօրեն Գուրգեն Աղայանը պահանջել է, որ երկու այցելուներ՝ բժիշկ-ռեանիմատոլոգներ, լքեն հաստատությունը։ Եվս ինը հոգի, ովքեր հարբած են եղել, սկսել են ծեծել բժիշկներին։ Այդ պահին կողքով անցել է հատուկ նշանակության ջոկատի նախկին զինծառայող Նիկիտա Բելյանկինը։ Տեսնելով ծեծկռտուքը՝ նա տրավմատիկ ատրճանակից օդ է կրակել եւ սկսել է պահանջել դադարեցնել ծեծկռտուքը։ Փոխարենը ծեծկռտուքի մասնակիցները սկսել են նրան ծեծել. մի քանի հոգի բռնել են նրան, մյուսները՝ հարվածել։
«Ամբաստանյալները չեն ընդունել իրենց մեղքը ենթադրյալ հանցավոր արարքները կատարելու մեջ, քրեական գործի բոլոր նյութերը թարգմանվել են հայերեն, քանի որ մեկ ամիս անց ամբաստանյալները հրաժարվել են ռուսերենով անցկացվող քննությունից եւ թարգմանիչ են պահանջել»,– հաղորդում է քննչական կոմիտեն։
Հովհաննես Հայրապետյանը, ով այժմ գտնվում է հետախուզման մեջ, ձերբակալվել է Հայաստանում դեռ 2019 թվականի հուլիսին։ Մինչ այժմ չի հաջողվել հասնել նրա արտահանձնմանը։

Мособлсуд назначил от пяти до 20 лет колонии фигурантам дела об убийстве экс-спецназовца ГРУ Никиты Белянкина, сообщает РБК со ссылкой на пресс-службу суда.
Самый большой срок получил Сергей Ходжанян, который нанес Белянкину удар ножом в сердце. Братья Грант и Гамлет Айрапетян, участвовавшие в избиении мужчины, получили 18 и 17 лет лишения свободы. Другим фигурантам дела — Акобяну, Егиазаряну, Маркосяну, Манукяну, Саакяну и Степаняну назначено наказание на срок от пяти лет и шести месяцев лишения свободы с отбыванием наказания в колонии общего режима.
Еще два фигуранта дела объявлены в международный розыск, это Гурген Агаян — директор кафе, у которого произошел конфликт, и Оганес Айрапетян, обвиняемый в убийстве и хулиганстве. Они оба заочно арестованы.
Конфликт, в котором погиб Белянкин, произошел 2 июня 2019 года в Красногорске. Директор кафе Гурген Агаян потребовал от двух посетителей, врачей-реаниматологов, покинуть заведение. Еще девять человек, находившиеся в нетрезвом состоянии, начали избивать врачей, один из пострадавших получил удар ножом в живот. В это время мимо проходил бывший спецназовец Никита Белянкин. Увидев драку, он выстрелил в воздух из травматического пистолета и начал требовать прекратить драку. Вместо этого участники драки переключились на него и начали его избивать — пока несколько человек его держали, другие наносили удары.
«Свою вину в совершении инкриминируемых преступных деяний подсудимые не признали, все материалы уголовного дела переводились на армянский язык, поскольку фигуранты через месяц отказались общаться со следствием на русском языке и потребовали переводчика», — сообщили в СК.
Оганес Айрапетян, который сейчас находится в розыске, был арестован в Армении еще в июле 2019 года. Добиться его экстрадиции пока так и не удалось.