Մոսկվայի շրջանային դատարանը 5-20 տարվա ազատազրկման է դատապարտել ՌԴ գլխավոր հետախուզական վարչության հատուկ նշանակության ջոկատի նախկին զինծառայող Նիկիտա Բելյանկինի սպանության մեջ ներգրավված անձանց, հայտնել է ՌԲԿ-ն՝ դատարանի մամուլի ծառայությանը հղումով։
Ամենաերկար ժամկետը ստացել է Սերգեյ Խոջանյանը, ով դանակով հարվածել է Բելյանկինի սրտին։ Տղամարդու ծեծին մասնակից եղբայրներ Հրանտ եւ Համլետ Հայրապետյանները դատապարտվել են 18 եւ 17 տարվա ազատազրկման։ Գործով մյուս մեղադրյալները՝ Հակոբյանը, Եղիազարյանը, Մարկոսյանը, Մանուկյանը, Սահակյանը եւ Ստեփանյանը դատապարտվել են հինգ տարի վեց ամիս ազատազրկման՝ պատիժը կրելով ընդհանուր ռեժիմի գաղութում։
Գործով եւս երկու մեղադրյալի նկատմամբ միջազգային հետախուզում է հայտարարվել, դրանք են սրճարանի տնօրեն Գուրգեն Աղայանը, ով կոնֆլիկտ է ունեցել եւ սպանության ու խուլիգանության մեջ մեղադրվող Հովհաննես Հայրապետյանը։ Նրանք երկուսն էլ հեռակա ձերբակալվել են։
Կոնֆլիկտը, որը դարձել է Բելյանկինի մահվան պատճառը, տեղի է ունեցել 2019 թվականի հունիսի 2-ին Կրասնոգորսկում։ Սրճարանի տնօրեն Գուրգեն Աղայանը պահանջել է, որ երկու այցելուներ՝ բժիշկ-ռեանիմատոլոգներ, լքեն հաստատությունը։ Եվս ինը հոգի, ովքեր հարբած են եղել, սկսել են ծեծել բժիշկներին։ Այդ պահին կողքով անցել է հատուկ նշանակության ջոկատի նախկին զինծառայող Նիկիտա Բելյանկինը։ Տեսնելով ծեծկռտուքը՝ նա տրավմատիկ ատրճանակից օդ է կրակել եւ սկսել է պահանջել դադարեցնել ծեծկռտուքը։ Փոխարենը ծեծկռտուքի մասնակիցները սկսել են նրան ծեծել. մի քանի հոգի բռնել են նրան, մյուսները՝ հարվածել։
«Ամբաստանյալները չեն ընդունել իրենց մեղքը ենթադրյալ հանցավոր արարքները կատարելու մեջ, քրեական գործի բոլոր նյութերը թարգմանվել են հայերեն, քանի որ մեկ ամիս անց ամբաստանյալները հրաժարվել են ռուսերենով անցկացվող քննությունից եւ թարգմանիչ են պահանջել»,– հաղորդում է քննչական կոմիտեն։
Հովհաննես Հայրապետյանը, ով այժմ գտնվում է հետախուզման մեջ, ձերբակալվել է Հայաստանում դեռ 2019 թվականի հուլիսին։ Մինչ այժմ չի հաջողվել հասնել նրա արտահանձնմանը։

A Moscow district court has sentenced those involved in the murder of former serviceman of the special detachment of the General Reconnaissance Department of the Russian Federation Nikita Belyankin to 5-20 years in prison, RBC reports, citing the court’s press service.
The longest sentencing is the sentencing of Sergey Khojanyan, who struck Belyankin’s heart with a knife. Brothers Hrant and Hamlet Hayrapetyans, who participated in the beating of the man, have been sentenced to 18 years and 17 years, respectively. The other accused under the case, including Hakobyan, Yeghiazaryan, Markosyan, Manukyan, Sahakyan and Stepanyan, have been sentenced to five years and six months and will do their time under a general regime.
An international search has been declared against the other two accused, including café owner Gurgen Aghayan, who had a conflict, and Hovhannes Hayrapetyan, who is charged with murder and hooliganism. Both of them are remotely arrested.
The conflict that became the reason for the death of Belyankin took place on June 2, 2019 in Krasnogorsk. Owner of a café Gurgen Aghayan requested two visiting reanimatologists to leave the café. Another five people, who were drunk, started beating the doctors. At that moment, former serviceman of a special detachment Nikita Belyankin was passing by. Seeing the brawl, he fired a gunshot into the air with a pistol and started demanding stopping the brawl. Instead, the participants of the brawl started beating him. A few people held him, while the others hit him.
“The accused-on-trial haven’t accepted their guilt in committing the alleged criminal acts, all the materials of the criminal case have been translated into Armenian since the accused-on-trial refused to participate in the examination being conducted in Russian and requested an interpreter,” the Investigative Committee reported.
Hovhannes Hayrapetyan, who is currently wanted, was arrested in Armenia back in July 2019. It is still impossible to extradite him.