Դաշնային դատարանը երկուշաբթի արգելել է ԱՄՆ պաշտպանության նախարարությանը պատժել ՌԾՈւ հատուկ նշանակության ուժերի զինծառայողների խմբին եւ այլ զինծառայողների, որոնք հրաժարվել են պատվաստվել կորոնավիրուսի դեմ կրոնական նկատառումներից ելնելով, տեղեկացնում է NBC News-ը։
ԱՄՆ օկրուգային դատավոր Ռիդ Օ'Քոնորն ի պատասխան հատուկ նշանակության ուժերի 35 զինծառայողի անունից ներկայացված հայցի՝ նախնական դատական արգելք է սահմանել, որն արգելում է ՌԾՈւ-ին եւ պաշտպանության նախարարությանը ի կատար ածել պատիժը։
«ՌԾՈւ զինծառայողները այս գործում փորձում են  պաշտպանել այն ազատությունները, հանուն որոնց պաշտպանության նրանք այդքան շատ բան են զոհաբերել։ COVID-19 համավարակը կառավարությանն իրավունք չի տալիս հրաժարվել այդ ազատություններից»,- նշվում է դատարանի վճռի մեջ։
Ավելի վաղ պատվաստումից հրաժարվելու համար զինծառայողները ենթարկվում էին մի շարք կարգապահական տույժերի։

Федеральный суд в понедельник запретил Министерству обороны США наказывать группу морских котиков и других военнослужащих сил спецназа, которые отказались вакцинироваться от  коронавируса  по религиозным соображениям, сообщает NBC News
Окружной судья США Рид О'Коннор  в ответ на иск, поданный от имени 35 военнослужащих сил специального назначения, вынес предварительный судебный запрет, запрещающий ВМС и Министерству обороны приводить в исполнение наказание.
«Военнослужащие ВМС в этом деле пытаются отстоять те самые свободы, ради защиты которых они пожертвовали столь многим. Пандемия COVID-19 не дает правительству права отказываться от этих свобод», - отмечается в решении суда.