Դաշնային դատարանը երկուշաբթի արգելել է ԱՄՆ պաշտպանության նախարարությանը պատժել ՌԾՈւ հատուկ նշանակության ուժերի զինծառայողների խմբին եւ այլ զինծառայողների, որոնք հրաժարվել են պատվաստվել կորոնավիրուսի դեմ կրոնական նկատառումներից ելնելով, տեղեկացնում է NBC News-ը։
ԱՄՆ օկրուգային դատավոր Ռիդ Օ'Քոնորն ի պատասխան հատուկ նշանակության ուժերի 35 զինծառայողի անունից ներկայացված հայցի՝ նախնական դատական արգելք է սահմանել, որն արգելում է ՌԾՈւ-ին եւ պաշտպանության նախարարությանը ի կատար ածել պատիժը։
«ՌԾՈւ զինծառայողները այս գործում փորձում են  պաշտպանել այն ազատությունները, հանուն որոնց պաշտպանության նրանք այդքան շատ բան են զոհաբերել։ COVID-19 համավարակը կառավարությանն իրավունք չի տալիս հրաժարվել այդ ազատություններից»,- նշվում է դատարանի վճռի մեջ։
Ավելի վաղ պատվաստումից հրաժարվելու համար զինծառայողները ենթարկվում էին մի շարք կարգապահական տույժերի։

Yesterday a federal court banned the US Department of Defence from punishing a group of SEALs and other Special Forces personnel who refused to be vaccinated against the COVID-19 on religious grounds, Reuters reported.
US District Judge Reed O'Connor, in response to a lawsuit filed on behalf of 35 Special Forces personnel, issued a preliminary injunction prohibiting the Navy and the Department of Defence from enforcing the punishment.
"The Navy service members, in this case, seek to vindicate the very freedoms they have sacrificed so much to protect. The COVID-19 pandemic provides the government no license to abrogate those freedoms," the judge wrote in a 26-page decision.