Միավորված Ազգերի Կազմակերպությունն Աֆղանստանի բնակչությանը եւ հարեւան երկրներ տեղահանված աֆղանստանցիներին առաջարկել է աջակցության երկու պլան, որոնք նախատեսում են 2022թ. միջազգային ֆինանսավորում ավելի քան 5 մլրդ դոլարի չափով, տեղեկացնում է ՏԱՍՍ-ը։
«ՄԱԿ-ը եւ հասարակական կազմակերպություններն այսօր սկսում են Աֆղանստանի 22 մլն մարդու կենսականորեն կարեւոր օգնությանն ուղղված՝ արձագանքման համատեղ պլաններ եւ աջակցության ցուցաբերում հարեւան երկրներ տեղափոխված 5,7 մլն աֆղանստանցիներին եւ տեղի համայնքներին,- նշել են միջազգային կազմակերպությունում։- Հումանիտար պլանը եւ փախստականների [խնդիրներին] արձագանքման պլանը պահանջում են ավելի քան 5 մլրդ դոլարի միջազգային ֆինանսավորում 2022թ.։ Մարդիկ Աֆղանստանում գործ ունեն աշխարհում ամենաարագ զարգացող ճգնաժամի հետ։ Բնակչության կեսը բախվում է սուր քաղցի խնդրին, ավելի քան 9 մլն մարդ տեղահանվել է»։
Կազմակերպությունում նշել են, որ առանց օժանդակության ցուցաբերման Աֆղանստանում «տասնյակ հազարավոր երեխաներ կարող են մահանալ թերսնումից՝ հաշվի առնելով առողջապահության բազային ծառայությունների [համակարգի] կոլապսը»։
ՄԱԿ գլխավոր քարտուղարի հումանիտար հարցերի գծով տեղակալ Մարտին Գրիֆիթսի խոսքով՝ Աֆղանստանում լիածավալ հումանիտար աղետ է սպասվում։
Հումանիտար արձագանքման պլանը նախատեսում է 4,4 մլրդ դոլարի տրամադրում։ Ենթադրվում է, որ միջոցները տրամադրվելու են պարենային եւ գյուղատնտեսական աջակցությանը, առողջապահությանը, ապաստարանների ստեղծմանը, ջրի հասանելիությունն ապահովելուն եւ սանիտարական միջոցառումներին։
Փախստականների մասով նախաձեռնությունը ենթադրում է 623 մլն դոլարի ֆինանսավորում 40 կազմակերպությունների, որոնք զբաղվում են առողջապահությամբ, պարենային անվտանգության ապահովմամբ, կրթության հարցերով, լոգիստիկայով եւ հեռահաղորդակցություններով։

The United Nations has proposed two plans to assist the Afghan population and displaced Afghans in neighboring countries, which include more than $ 5 billion in international funding in 2022, TASS reports.
The UN and nongovernmental organizations are today launching joint response plans aimed at providing vital assistance to 22 million people in Afghanistan and supporting 5.7 million Afghans and local communities in neighboring countries, the world organization noted.
The Humanitarian and Refugee Response Plan requires more than $ 5 billion in international funding in 2022. People in Afghanistan are dealing with one of the fastest growing crises in the world. Half of the population is facing severe hunger, more than 9 million people have been displaced.
The organization noted that without support in Afghanistan, tens of thousands of children could die of malnutrition given the collapse of [the] basic health care system.
Afghanistan is facing a full-scale humanitarian catastrophe, according to UN Under-Secretary General for Humanitarian Affairs Martin Griffiths.
The humanitarian response plan provides for the allocation of $ 4.4 billion. It is assumed that the funds will go to food and agricultural support, health care, shelters, access to water and sanitation.
The Refugee Initiative provides $ 623 million in funding to 40 health, food security, education, logistics and telecommunications organizations.