Ղազախստանում հազիվ թե հնարավոր լինի անկարգությունների նոր բռնկում, կարծում է Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության (ՀԱՊԿ) գլխավոր քարտուղար Ստանիսլավ Զասը, տեղեկացնում է ՏԱՍՍ-ը։
«Ես չէի ասի ինչ-որ ռեւանշի կամ նոր բռնկման մասին։ Ես գրեթե համոզված եմ, որ դա անհնար է, որովհետեւ, նախ՝ իրավիճակը վերահսկվում է։ Երկրորդ՝ այժմ իրականացվում է ամբողջ պատկերը, բոլոր մասնակիցներին պարզելու մեծ աշխատանք։ Հետեւաբար, կձեռնարկվեն միջոցներ Ղազախստանի Հանրապետության օրենքի շրջանակում։ Եվ իհարկե, բոլորն իրենց համար այս իրավիճակից եզրահանգումներ են արել, ոչ միայն ղազախ ժողովուրդը, այլեւ երկրի ղեկավարությունը»,- ասել է նա RT-ի հարցազրույցում։
Զասը նաեւ նշել է, որ ՀԱՊԿ գործունեության լուրջ վերակառուցման անհրաժեշտություն չկա։ Մեկնաբանելով Ղազախստան կազմակերպության խաղաղապահների մուտքը՝ նա նշել է, որ այդ իրադարձությունները դաս եղան։ «Մի փոքր ավելի ուշ մենք հանգիստ իրադրությունում կվերլուծենք այդ ամբողջ գործընթացը, որոշակի եզրակացություններ կանենք մեզ համար եւ, եթե պետք է, ինչ-որ ճշգրտումներ։ Այլ հարց է, որ մեր գործունեության լուրջ վերակառուցման անհրաժեշտություն ես չեմ տեսնում։ Որովհետեւ այն համակարգը, այն մեխանիզմները, որոնք մենք ստեղծել ենք ՀԱՊԿ-ում, հիմա իրապես գործեցին, եւ վատ չգործեցին»,- ընդգծել է նա։

Новый всплеск беспорядков в Казахстане вряд ли возможен, считает генеральный секретарь Организации Договора о коллективной безопасности (ОДКБ) Станислав Зась, передает ТАСС.
«Я бы не стал говорить об опасности какого-то реванша либо нового всплеска. Я практически уверен, что это невозможно, потому что, во-первых, ситуация взята под контроль. Во-вторых, сейчас проводится большая работа по выяснению всей картины, всех участников. Соответственно, будут приняты меры в рамках закона Республики Казахстан. И конечно же, все сделали для себя выводы из этой ситуации - не только казахский народ, но и руководство страны», - сказал он в интервью RT.
Зась также заявил, что необходимости в серьезной перестройке деятельности ОДКБ нет. Комментируя ввод миротворцев организации в Казахстан, он отметил, что эти события стали уроком. «Чуть позже мы в спокойной обстановке проанализируем весь этот процесс, сделаем определенные выводы для себя и, если нужно, корректировки какие-то. Другой вопрос - что в серьезной перестройке нашей деятельности я не вижу необходимости. Потому что та система, те механизмы, которые мы создали в ОДКБ, сейчас реально сработали - и неплохо сработали», - подчеркнул он.