Արցախը որոշակի ուղիղ կապեր ունի միջազգային կազմակերպությունների որոշ ներկայացուցիչների հետ։ Այս մասին հունվարի 18-ին մամուլի ասուլիսում ասաց Արցախի պետնախարար Արտակ Բեգլարյանը։
«Հաճախ դրանք պաշտոնական շփումներ չեն։ Մենք մեր կարծիքը կարող ենք այդ կերպ հասցնել, բայց հիմնական շփումները տեղի են ունենում ՀՀ-ի միջոցով։ Մասնավորապես, դիվանագիտական կորպուսի»,- նշեց պետնախարարը։
Նա հաստատեց, որ պատերազմից հետո Արցախի միջազգային մեկուսացումը խորացել է։ «Ադրբեջանը դրա համար բոլոր ջանքերը գործադրում է։ Մինչեւ հիմա ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահները չեն այցելել Լեռնային Ղարաբաղ, «շնորհիվ» Ադրբեջանի։ Նույնը ՅՈւՆԵՍԿՕ-ի, ՄԱԿ փախստակաների հարցերով գերագույն հանձնակատարի վարչության, ԵԽ մարդու իրավունքների հանձնակատարի պարագայում։ Այսինքն՝ դա վերաբերում է բոլոր նրանց, ովքեր հայտարարում էին Արցախ այցելելու պատրաստակամության մասին։ Անգամ ժամկետ էր նշում, բայց այդպես էլ չեկավ։ Պատճառը Ադրբեջանի արգելափակումն է։ Ափսոսանքի է արժանի, որ միջազգային կազմակերպությունները ենթարկվում են Ադրբեջանի անօրինական անմարդկային քայլերին, մանավանդ որ նրանց գործառույթների մեջ են մտնում մարդու իրավունքների պաշտպանությունն ու հումանիտար հարցերի լուծումը։ Մարդու իրավունքները պետք է գերակա լինեն։ Միջազգային կազմակերպությունները պետք է ավելի համարձակ լինեն։ Օմբուդսմենի իմ փորձը վկայում է նրանց համարձակության պակասի մասին։
Միեւնույն ժամանակ, համանախագահների հասցեին Ալիեւի ծաղրից հետո այդ երկրները պետք է առանց Ադրբեջանի կարծիքը հաշվի առնելու ոչ միայն Արցախ այցելեին, այլեւ ճանաչեին եթե ոչ անկախությունը, ապա գոնե Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքի իրականացման փաստը, հատկապես պատերազմից հետո, որովհետեւ պատերազմի հետեւանքով բոլոր հիմնական քննարկվող հարցերը կամ լուծված են, կամ ոտնահարված, բացի ինքնորոշման իրավունքից։ Իսկ որքան ավելի շատ նրանք հետեւեն վախկոտ քաղաքականությանը, այնքան ավելի շատ Ադրբեջանը կլկտիանա»,- ընդգծեց Արտակ Բեգլարյանը։

У Арцаха есть определенные прямые контакты с некоторыми представителями международных организаций. Об этом заявил госминистр Арцаха Артак Бегларян 18 января на пресс-конференции.
«Часто это не официальные контакты. Свое мнение мы можем донести таким образом, однако основные контакты происходят посредством РА. В частности, дипломатического корпуса», - отметил госминистр.
Он подтвердил, что после войны международная изоляция Арцаха увеличилась. «Азербайджан прилагает к этому все усилия. До си пор сопредседатели МГ ОБСЕ не посетили Нагорный Карабах, это «благодаря» Азербайджану. То же с ЮНЕСКО, ВК УВКБ ООН, комиссар по правам человека СЕ. То есть это касается всех тех, кто заявлял о готовности посетить Арцах, даже сроки указывал, но так и не приехал. Причина блокирование со стороны Азербайджана. Достойно сожаления, что международные организации подчиняются незаконным бесчеловечным шагам Азербайджана, тем паче, что в их функции входит защита прав человека и решение гуманитарных вопросов. Права человека должны превалировать. Международным организациям следует быть смелее. Мой опыт омбудсмена говорит о недостатке смелости с их стороны.
В то же время, после издевок Алиева в адрес сопредседателей эти страны должны без учета мнения Азербайджана не только посетить Арцах, но и признать если не независимость, то по крайней мере факт реализации права народа Арцаха на самоопределение, в особенности после войны, потому что вследствие войны все основные обсуждаемые вопросы либо решены либо попраны, кроме права на самоопределение. А чем больше они будут придерживаться трусливой политики, тем больше Азербайджан будет наглеть», - подчеркнул Артак Бегларян.