Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանն Արաբական Միացյալ Էմիրություններ աշխատանքային այցի շրջանակում հանդիպում է ունեցել ԱՄԷ առաջատար տեխնոլոգիաների և գիտության հարցերով պետական նախարար Սառա Ալ Ամիրիի հետ։ Նախարարը նաև ԱՄԷ տիեզերական գործակալության և ԱՄԷ գիտնականների խորհրդի նախագահն է, նա համակարգում է նաև ԱՄԷ տնտեսության զարգացման մեջ գիտության և առաջատար տեխնոլոգիաների ներդրման հարցերը:
Հանդիպմանը նախագահ Սարգսյանն ու նախարար Ալ Ամիրին քննարկել են գիտության, տեխնոլոգիաների, ինչպես նաև տիեզերագիտության ոլորտներում համագործակցության և համատեղ ծրագրերի իրականացման հնարավորությունները։ Նախարար Ալ Ամիրին ներկայացրել է հիմնարար գիտությունների, տիեզերագիտության ոլորտներում Միացյալ Էմիրությունների կողմից իրականացվող աշխատանքները, մասնավորապես անդրադարձել ԱՄԷ-ի «Հույսի զոնդ» արբանյակի պատմական ճանապարհորդությանը դեպի Մարս։
Զրուցակիցները համակարծիք են եղել, որ նման հավակնոտ ծրագրերը ներդրում են ոչ միայն հանուն ապագայի, այլև երիտասարդների համար գիտությամբ զբաղվելու ոգեշնչման աղբյուր են: Նախագահ Սարգսյանը ԱՄԷ պետնախարարին հրավիրել է մասնակցելու սեպտեմբերին Հայաստանում նախատեսվող՝ գիտության ու արվեստի միջազգային STARMUS 6-րդ փառատոնին, որի նպատակներից մեկը նույնպես երիտասարդներին դեպի գիտություն, նոր տեխնոլոգիաներ, դեպի ապագա ուղղորդելն է:
Նախագահ Սարգսյանը նշել է, որ Հայաստանը ևս մեծ նշանակություն է տալիս գիտության և տեխնոլոգիաների ոլորտներին՝ դրանք առաջնային համարելով մեր երկրի ապագայի տեսանկյունից։ Այս համատեքստում նախագահ Սարգսյանը խոսել է գիտատեխնոլոգիական զարգացմանն ուղղված՝ նախագահական ATOM (Advanced Tomorrow) նախաձեռնության և դրա շրջանակներում հնարավոր փոխգործակցության մասին։ Անդրադարձ է եղել նաև երիտասարդ գիտնականների փոխանակման ծրագրերի և համատեղ հետազոտությունների իրականացման հնարավորություններին։

Президент Армении Армен Саркисян в рамках рабочего визита в Объединённые Арабские Эмираты встретился с госминистром по вопросам передовых технологий и науки ОАЭ Сарой Аль Амири. Министр также возглавляет Космическое агентство ОАЭ и является Председателем Совета учёных страны. Она координирует также вопросы внедрения науки и передовых технологий в развитие экономики ОАЭ. Об этом сообщает пресс-служба президента.
На встрече президент Саркисян и министр Аль Амири обсудили возможности сотрудничества в области науки, технологий и космических исследований, а также перспективы реализации совместных проектов. Министр Аль Амири рассказала о работе, которая проводится в Объединённых Арабских Эмиратах в сферах фундаментальной науки и космических исследований. Она, в частности, коснулась исторического путешествия на Марс запущенного Эмиратами зонда «Надежда».
Собеседники высказали общее мнение, что амбициозные программы являются инвестицией не только во имя будущего, но и служат источником вдохновения для молодёжи, побуждающим к занятиям наукой. Президент Саркисян пригласил госминистра принять участие в предстоящем в сентябре в Армении Международном фестивале науки и искусства STARMUS VI, одна из целей которого ориентировать молодёжь в направлении занятий наукой, новыми технологиями, в направлении будущего.
Президент Саркисян отметил, что Армения также придаёт большое значение сферам науки и технологий, считая их приоритетными с точки зрения будущего нашей страны. В этом контексте президент Саркисян говорил о нацеленной на научно-техническое развитие президентской инициативы АТОМ (Advanced Tomorrow) и о возможном взаимодействии в рамках этого проекта. Речь шла также о программах обмена молодыми учёными и перспективах реализации совместных исследований.